djeluju nestvarno

Od LeBrona do Verstappena: Ovo su sportski rekordi koji možda nikada neće biti oboreni

Svakom novom decenijom čini se da elitni sportisti postaju brži, jači i – usudimo se reći – bolji. Performanse se poboljšavaju, a rekordi padaju.

Ali, neki uspjesi i dalje djeluju nestvarno. Bez obzira na to kakav tehnološki ili naučni napredak budućnost donese, određeni podvizi djeluju kao da su van domašaja – i nesalomivi.

Tako su mnogi razmišljali i o rekordu Waynea Gretzkyja po broju golova u NHL-u, sve dok se nije pojavio Aleksandar Ovečkin.

Punih 31 godinu Gretzky je bio najbolji strijelac u istoriji NHL-a sa 894 gola, sve do 7. aprila, kada ga je 39-godišnji Ovečkin iz Washington Capitalsa prestigao. Gretzky i dalje drži nekoliko rekorda za koje se vjeruje da su nedodirljivi – poput nevjerovatnih 1.963 asistencije u karijeri.

To nas je navelo da razmislimo o još nekim sportskim rekordima koji se smatraju gotovo nemogućim za obaranje. Hoće li i oni jednog dana pasti, ili će zauvijek ostati upisani u istoriju?

Fudbal

Gol sa najveće udaljenosti: 96.01 metar

Namjerno ili ne, u januaru 2021. godine golman Newport Countyja, Tom King, postigao je gol direktno iz gol-auta, uz pomoć odbijanja i vjetra.

Taj pogodak oborio je tadašnji rekord golmana Stokea Asmira Begovića iz novembra 2013. godine, koji je postigao gol s 91.9 metara. Trebalo bi mnogo sreće (i vremenskih uslova) da neko nadmaši Kingov udarac s distance.

Najkraći razmak između dva gola: devet sekundi

Jedan, dva, tri… devet. Potrebno je toliko da izbrojimo. Nevjerovatno je da je Wycombe Wanderers 2000. godine protiv Peterborough Uniteda postigao dva gola u samo devet sekundi.

Prvi je pao iz slobodnog udarca pred kraj prvog poluvremena, a drugi odmah na početku drugog dijela – solo prodor Jermainea McSporrana direktno s centra. Protivnik nije ni dotakao loptu između ta dva gola.

Najveći rezultat: 149-0

U novembru 2002. prvaci Madagaskara, Stade Olympique de l’Emyrne (SOE), ušli su u meč protiv ljutih rivala AS Adema puni bijesa.

Naime, u prethodnoj utakmici im je dosuđen penal za koji su vjerovali da ih je koštao titule. Umjesto njih, prvaci su postali Adema.

U znak protesta protiv sudijske odluke, igrači SOE su namjerno gubili – i to tako što su postigli 149 autogolova. U prosjeku, jedan svakih 36 sekundi. Spektakl koji bi posramio i najluđu reality emisiju.

Olimpijske igre

Zlatne medalje: 23

Michael Phelps bi se mogao povrijediti kad bi pokušao nositi sve svoje zlatne medalje odjednom. Šest sportista ima po devet olimpijskih zlata, uključujući aktivne plivače Katie Ledecky i Caeleba Dressela, ali niko nije ni blizu Phelpsu, koji je samo na Igrama u Pekingu 2008. osvojio osam zlatnih medalja.

Plivači imaju prednost jer mogu nastupati u više disciplina i dužina, ali nijedan nije dominirao kao Phelps – ni u broju disciplina, ni u dužini dominacije, kroz čak četiri Olimpijade.

Ledecky briljira u dugim disciplinama slobodnim stilom, dok je Dressel sprinter. Francuz Leon Marchand ima četiri zlata i tek 22 godine, ali i uz uvođenje novih sprint disciplina za LA 2028, teško da će iko dostići Phelpsa.

Ženski rekord na 100 metara: 10.49 sekundi

Florence Griffith Joyner, poznata kao Flo-Jo, već je bila poznata po srebru na 200m 1984. i 1987. godine. Ali 1988. je postala globalna zvijezda – oborila je svjetski rekord na 100 metara i značajno poboljšala lični rezultat.

Iako je bilo kontroverze oko vjetra (na stazi je pokazivalo 0.0, ali obližnja oprema za troskok je mjerila 4.3 m/s), rekord je priznat i još nije oboren. I danas drži i rekord na 200m (21.34).

Najbliža joj je bila Elaine Thompson-Herah s vremenom 10.54 iz 2021.

Tenis

Golden Slam u jednoj godini

Godine 1988. Steffi Graf, tada 19-godišnjakinja, ostvarila je savršenu sezonu: osvojila je sva četiri Grand Slama – Australian Open, Roland Garros, Wimbledon i US Open – plus zlatnu medalju na Olimpijadi.

Jedina je teniserka, i među ženama i muškarcima, kojoj je to pošlo za rukom. Teško je da će iko ponoviti ovaj podvig, jer se Olimpijada održava samo jednom u četiri godine.

NBA i NFL

Najviše poena na jednoj utakmici: 100 poena

Jedna od najslavnijih fotografija NBA historije prikazuje Wilta Chamberlaina kako drži papir sa brojem "100" nakon što je u martu 1962. postigao toliki broj poena protiv New York Knicksa.

Utakmica nije snimana, pa su neki kasnije dovodili u pitanje da li se to zaista dogodilo. No, brojke su nevjerovatne – 36 pogođenih šuteva iz igre, 28 slobodnih bacanja, i bez trojki koje su uvedene tek 1979.

Te godine je prosječno bilježio 50.4 poena po utakmici, što je značajno doprinijelo rastu popularnosti lige.

Najbolji strijelac svih vremena: 42.170+ poena

LeBron James je u svojoj 22. NBA sezoni. Sa 40 godina, više od pola života je proveo u ligi, a sada igra i sa sinom Bronnyjem u Los Angeles Lakersima.

Tokom karijere bio je 21 put All-Star, a 2007-08 je bio najbolji strijelac lige.

Rekord je srušio 7. februara 2023, prestigavši Kareema Abdul-Jabbara.

Ukupno, uključujući i plej-of, LeBron je prvi koji je prešao 50.000 poena.

Njegova dugovječnost može se porediti s legendarnim NFL hvatačem Jerryjem Riceom, koji je u 20 sezona osvojio tri Super Bowla i postavio rekorde u hvatanjima (1.549), jardima (22.895) i touchdownima (197).

Formula 1

Najviše trka bez podijuma: 231+

Nico Hülkenberg je nastupio u više od 231 trci u Formuli 1 i nikada nije završio među prva tri.

Od 2010. nastupao je za Williams, Force Indiju, Renault, Racing Point, Aston Martin, Haas i sada Sauber, i bio je cijenjen zbog konstantnog osvajanja poena. Najbliže podijumu bio je tri puta – završivši četvrti.

Najmlađi vozač koji je osvojio poene: 17 godina, 180 dana

Max Verstappen zna ponešto o podijumima. Četverostruki svjetski prvak i najmlađi vozač, poenter i pobjednik u historiji F1.

Svoje prve poene osvojio je 2015. u Maleziji, sa samo 17 godina.

Rekord je teško oboriti, jer je FIA 2016. uvela minimalnu dobnu granicu od 18 godina, iako sada uz posebne dozvole može i 17-godišnjak dobiti Super Licencu.