kako je nastao euro?

Od političkog projekta do druge najvažnije valute

Nije bila gotovina, ali je barem bila obračunska jedinica

Euro je uveden prije 25 godina - u početku kao knjižna valuta, kasnije i kao gotovina. Mnogi ga vide kao simbol zajedničkih ideala i stabilnosti. Kritike valute traju do danas.

Nije bilo jasno da će jednog dana postojati zajednička evropska valuta. Rezervacije su bile prevelike. Stalno su dolazili kritički glasovi, posebno iz Njemačke. Nacionalna valuta u to vrijeme, D-marka, smatrana je stabilnom, čvrstom valutom. I odustati od svega?

Mnogi njemački građani to nisu mogli ili htjeli zamisliti. Ali prednosti zajedničke evropske valute bile su očite: nema više razmjene novca, nema konverzije valuta - čak ni kada putujete u druge evropske zemlje. Cijene dobara i usluga postale su usporedive kroz zajedničku valutu. Prije svega, trgovina između pojedinih država ekonomske i monetarne zajednice trebala bi postati lakša. To je bila konkurentska prednost.

Uvođenje eura bio je politički projekt, smatrao je tadašnji kancelar Njemačke Helmut Kohl. “Budućnost naše zemlje, posebno u ovo vrijeme, može se izboriti samo hrabrošću, odanošću načelima i dalekovidošću”, rekao je.


Ostvarenje ekonomske i monetarne unije dosljedan je daljnji razvoj evropskog ujedinjenja.

Prvi planovi za uvođenje zajedničke evropske valute postojali su još 70-ih godina prošlog stoljeća. Godine 1979. uspostavljen je Evropski monetarni sustav. Ovo je trebalo spriječiti fluktuacije nacionalnih valuta izvan određenog raspona. Stvoren je "ECU".


Nije bila gotovina, ali je barem bila obračunska jedinica. Još će proći godine prije nego što se uvede "prava" evropska valuta. Vodile su se burne rasprave. Valuta? U različitim državama? S različitom ekonomskom snagom? A različiti stilovi političkog vodstva? Brojni su ekonomisti upozoravali na to i radije su zadržali njemačku marku - barem što se Njemačke tiče. Kao jamstvo stabilnosti protiv visoke stope inflacije. Ali pristaše projekta zajednice na kraju su imale prednost.

Bivši savezni ministar vanjskih poslova Hans-Dietrich Genscher odolio je govoriti o "ishitrenom" ili "preranom porodu". “Radi se o stvaranju povjerenja jer je to povjerenje opravdano”, rekao je u raspravi u Bundestagu 23. aprila 1998. kada je riječ o uvođenju eura kao nove zajedničke evropske valute. Prema Joschki Fischeru, tadašnjem voditelju parlamentarne skupine Zelenih, radilo se o tome da "shvaćamo da je integracija Njemačke, ove velike zemlje smještene u središtu Evrope, u evropske interese, da su naši nacionalni interesi definirani samo evropskim interesima".

Stabilnost monetarne vrijednosti je jedna stvar, rekla je tada predsjednica Bundestaga Rita Süssmuth. "Važna je naša politička budućnost, budućnost našeg naroda."