Procurio dokument

Odakle su pare koje je sekretarica uplaćivala Izetbegoviću i ima li tu mjesta za finansijsku istragu?

Bakir Izetbegović može spriječiti Christiana Schmidta OHR SDA

Informacija da je predsjedniku SDA Bakiru Izetbegoviću njegova sekretarica Alma Fatkić uplaćivala velike količine novca na račun, otvorila je brojna pitanja.

Naime, danas je objavljen izvod iz bankovnog računa (jednog od?) Bakira Izetbegovića iz kojeg se vidi da je Faktić Izetbegoviću novac uplatila četiri puta od 1. jula do 22. augusta ove godine. Ukupna cifra premašuje 20.000 KM.

Postavlja se pitanje odakle taj novac i za koje svrhe je sekretarica uplaćivala ovaj novac?

Izetbegović kao predsjednik stranke prima plaću iz SDA i ona se uplaćuje sa računa SDA.

Prema informacijama Raporta, već duža praksa u SDA jeste da se na račune 'osoba od povjerenja' uplaćuje novac koji stiže u kešu, uglavnom iz Turske, ali i onaj koji se izvlači iz javnih preduzeća u kojima su bili direktori iz SDA.

Kako nam je rečeno, keš se uglavnom prebacuje ljudima od povjerenja koji vode određene općinske organizacije. Od tog novca se plaćaju aktivnosti koje ne bi mogle biti plaćene sa računa stranke.

Tako se kako saznajemo, često u općinske organizacije nose iznosi i od po 50.000 KM, dok veći dio novca ostaje u centrali SDA u Sarajevu.

S obzirom na to da je iz izvoda vidljivo da Fatkić uplaćuje Izetbegoviću i iznose veće od 5.000 KM pitanje je da li tu ima prostora i za određenu finansijsku istragu. Jer, prema zakonu koji regulira sprečavanje pranja novca, SIPA bi trebala provjeriti svaku transakiciju iznad 5.000 KM kako bi se ispitalo porijeklo tog novca i svrha u koju se uplaćuje. Naravno, to i banka preko koje se vrši transakcija treba prijaviti.

I upravo zbog toga nije čudno što se ova transakcija radila preko Turkish Ziraat Bank, koja je u vlasništvu turske vlade i pod direktnom je kontrolom Izetbegovićevog kuma i prijatelja Recepa Tayyipa Erdogana.

Zanimljivo je da je CIK ranije kroz reviziju finansijskih izvještaja utvrdio niz nepravilnosti u finansiranju SDA.

Tako se u posljednjem izvještaju navodi da SDA priloge od fizičkih lica nije uplaćivala na stranački račun.

"Revizijom godišnjeg finansijskog izvještaja utvrđeno je da stranka priloge od fizičkih licа u iznоsu оd 538.451,58 KM i priloge pravnih lica u iznоsu оd 64.250,00 KM nije uplaćivala na transakcijski račun Centrale stranke, čime je prekršila odredbe člana 6. stav (2) Zakona o finansiranju političkih stranaka", navodi se u CIK-ovom izvještaju.

Inače, prema tom izvještaju iz 2020. godine, SDA je imala najveće prihode upravo od priloga fizičkih lica i ona su iznosila više od 800.000 KM.

CIK je također imao zamjerku na SDA jer nije transparentna.

"Finansijski plan, odnosno program utroška sredstava, treba biti sačinjen na način da se osigura potpuna transparentnost planiranog trošenja sredstava. Ta činjenica političkoj stranci isključuje mogućnost da troškove klasifikuje kao ostale, kako planirane, tako i ostvarene troškove", navodi se u izvještaju CIK-a.