Vi biste na koncert? Jeste li vakcinisani protiv korone? Pokažite covid-pasoš jer bez toga nema koncerta!" Hoće li takav razgovor uskoro postati dio našeg ulaska ne samo na koncert, utakmicu ili kazalište nego i za prijelaz bilo koje granice, ovisit će o tome koliko će se zemlje uspjeti dogovoriti oko univerzalnog covid-dokumenta koji bi služio kao dokaz o cijepljenju, imunitetu nakon preboljene bolesti ili testiranju.
Naime, uz pokušaje da se epidemiološkim mjerama obuzda pandemija, sad kad su nam sve više dostupna učinkovite vakcine, sve se češće raspravlja i o tome hoće li se na međunarodnom nivou uvesti covid-pasoši koje bi brže otvarale vrata u samoj zemlji, ali i međunarodno. Globalno se vode vrlo burne rasprave na tu temu i to ne samo otkako su se pojavile prve vakcine. Neke ideje krenule su puno prije, tačnije još prošlog proljeća, piše Jutarnji list.
Zagovornici tvrde da bi se tako ubrzao protok ljudi, smanjila mogućnost širenja infekcije, mnogo brže stabilizirao normalan život, a protivnici pak tvrde da je riječ o uvođenju neravnopravnosti između vakcinisanih i nevakcinisanih sve dok vakcina ne bude dostupna svima u svako doba kao i da u svemu "prste" imaju tehnološke firme koje bi uz unosne ugovore s državama dobile i zlatan rudnik podataka.
Prvi su još u proljeće s prijedlogom da svi vakcinisani protiv korone dobiju digitalni bar code u svoj pametni telefon, iz kojeg bi bilo vidljivo kad je neko vakcinisan, krenuli Britanci. Tvrdili su da bi se ograničenjem ulaza na koncerte, nogometne utakmice, teretane, pozorišta onih koji nisu vakcinisani postigla dvostruka korist - bolest bi se manje širila, a bio bi to i poticaj za vakcinaciju onima koji "važu" bili ili ne bi to učinili. No, zasad je sve ostalo na nivou prijedloga, kažu, zato što vakcine još nije dostupne u većim količinama.
Također, iako mnoge zemlje planiraju implementirati "pasoše za vakcinaciju" kako bi se brže olakšalo kretanje, Odbor za hitne slučajeve Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) naglasio je nedavno da je utjecaj vakcina na smanjenje prijenosa još nepoznat, a trenutna dostupnost vakcine previše ograničena pa se zato pozivaju zemlje da se suzdrže od nametanja takvih zahtjeva. Zato je WHO pozvao vlade da ne traže dokaz o vakcinaciji ili imunitetu kao uvjet za međunarodna putovanja, jer prema toj organizaciji još postoje određene nesigurnosti u pogledu učinkovitosti vakcinacije.
"Vakcinisanje ne bi trebalo izuzeti međunarodne putnike od poštivanja drugih mjera za smanjenje rizika od zaraze tokom putovanja", naglasio je odbor WHO-a tokom sastanka održanog prije sedmicu. Međutim, predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen nedavno je podržala ideju da se uspostavi takav dokument koji bi sve države članice EU mogle koristiti kao zajedničku potvrdu za identifikaciju svih osoba koje su vakcinisane protiv koronavirusa, a što bi učinilo njihov život lakšim. Naglasila je da prije bilo kakve takve odluke ipak treba razgovarati i dogovoriti se.
Naime, ni među zemljama EU o tom pitanju zasad nema zajedničkog stava. Više od pet sati su u četvrtak navečer šefovi država ili vlada EU razgovarali na virtualnom summitu o tome, kao i drugim idejama i potrebi zajedničkog pristupa u nastavku borbe protiv pandemije. Dok su neke države predlagale izradu plana za lakše putovanje onih koji su vakcinisani, druge su se zauzimale za dodatna ograničenja putovanja kako bi se spriječilo širenje novog soja virusa, takozvane "britanske varijante".
Predsjednik Evropskog vijeća Charles Michel pozvao je na "krajnji oprez" u praćenju novih mutacija tog virusa koji predstavlja veliki izazov jer je zarazniji od drugih varijanti. Svaka ideja o korištenju "potvrda o vakcinisanju" ima smisla samo ako svi građani budu imali mogućnost vakcinisanja, a to trenutačno nije slučaj.
"Lideri žele ubrzanje vakcinisanje i da se obveze koje su proizvođači preuzeli ispune do kraja. Vjerujem da se uskoro možemo složiti i oko primjene potvrde o cijepljenju u sistemu zdravlja", rekao je predsjednik Evropskog vijeća Charles Michel.
Cilj je da se, nakon vakcinacije većeg broja građana, doista izdaju "potvrde o vakcinaciji" kako bi se tim ljudima olakšalo kretanje. No zasad su se države EU složile da se takve potvrde koriste kao "medicinski dokument", a ne kao "putna isprava", barem u ovom trenutku. Iako je to nešto o čemu svaka država može sama odlučiti, institucije EU žele zajednički pristup kako se ne bi diskriminiralo građane. No grčki premijer Kyriakos Mitsotakis, koji je prvi predložio tu ideju, rekao je da su građani "ionako diskriminirani" raznim mjerama država članica. Najviše za se uvođenje takvih "kartona", koje bi sve države članice morale priznati, zauzimaju države u kojima su turizam i putovanja jedna od ključnih za privredu, a ona su najviše pogođena mjerama borbe protiv virusa.
Komentari predsjednice Evropske komisije Ursule von der Leyen uslijedili su upravo nakon pisma koje joj je uputio grčki premijer Kyriakos Mitsotakis, pozivajući EK da osmisli dokument o vakcinisanju koji bi olakšao putovanje unutar EU, u vrijeme kada mnoge zemlje nameću ograničenja kako bi se zaustavilo daljnje širenje covida-19. I Ministarstvo zdravstva Danske otkrilo je da pokušava stvoriti "pasoš vakcinacije" za svoje građane, koja bi mogla biti dostupna danskim državljanima. Vlasti u Španiji također su podržale prijedlog za izradu ovog zajedničkog dokumenta, iako stručnjaci WHO-a ne vjeruju da bi ovaj plan bio koristan.
Bilo kako bilo, u uvođenje "potvrda o cijepljenju" ići će se postupno. Takve potvrde u sistemima zdravstva država članica već postoje za razne vakcine, pogotovo za djecu. Prvo se traži da sve države članice priznaju valjanost takvih potvrda, te da ih koriste u sistemu zdravstva. Onima koji posjeduju takvu potvrdu, koju bi bilo moguće provjeriti i u digitalnom sistemu na nivou EU, ne bi se više tražio dokaz o negativnom testu prilikom dolaska u neku državu EU kao što je sada slučaj. To bi umnogome olakšalo putovanje.
Stručnjaci naglašavaju da je puno prerano govoriti o covid-paošima jer je vakcinacija tek počelo. Naprimjer, u EU je vakcinisano samo 1,4 posto populacije, a tek do ljeta možda bi moglo biti procijepljeno 70 posto odrasle populacije. Kad bi sutra pala odluka, tu bi pasoš u EU moglo dobiti manje građana nego li ih ima Slovačka pa bi to sigurno bilo diskriminatorno u puno slučajeva. Također se upozorava na mogućnost "administrativnog terora" jer će jedni tražiti PCR test, drugi covid-pasoš, a treći će "trpati" u karanten bez obzira na "papire". Zato ne čudi da je tu ideju rumunski predsjednik nazvao idejom podjela, a francuski ministar za evropska pitanja, Clement Beaune, tvrdi da je sve to preuranjeno i smatra da energiju treba usmjeriti više na vakcine, a ne na "gradnju kula u zraku".
Za profesora Alberta Alemanna s francuske poslovne škole HEC ove preuranjene rasprave o covid-pasošu mogle bi potaknuti lažiranje tog certifikata i u drugi plan baciti kampanje vakcinacije. Dodaje kako bi jednog dana ti pasoši mogli postati stvarnost poput tzv. žutih knjižica koje su dokaz o vakcinaciji protiv nekih zaraznih bolesti kad se putuje u zemlje u kojima su one česte i ne vidi neke nepremostive pravne i etičke dileme za covid-pasoš.
Mogućem uvođenju covid-pasoša morale bi se ostvariti i neki drugi uvjeti, naprimjer, hoće li na kraju vakcinacije postati obvezno kad jednom vakcina bude široko dostupna. Naime, trenutna vakcinacija nije obvezna ni u jednoj zemlji, ali pravnici tvrde da za to ne bi trebalo biti prepreke ako se država na to odluči.