Svijet

Odluka koja je izazvala skandal: Njemačka blokirala Španiju da pošalje tenkove Ukrajini

Prema infodefensa.com, web stranici s vijestima o sigurnosti i odbrani na španskom jeziku, špansko Ministarstvo odbrane razmatralo je moguću donaciju dvadeset oklopnih transportera M113 (APC) i deset borbenih tenkova Leopard 2A4 njemačke proizvodnje ukrajinskoj vojsci. Ta su vozila trebala biti uzeta iz odbrambenog inventara Španije i poslana u odbranu Ukrajine od njenih ruskih osvajača. Donacija bi bila odgovor na višestruke zahtjeve Kijeva za više ovakvih vozila u njihovom tekućem ratu.

Do sada je Španija bila voljna samo poslati pomoć u odbrani. Međutim, Infodefensa je izvijestila da je španski premijer Pedro Sanchez u julu naredio povratak 30 vozila natovarenih s preko 200 tona streljiva. Nažalost, streljivo nije prošlo poljsku luku Gdynia prije nego što je vraćeno kući. Nije iznenađujuće da je to jako razljutilo ukrajinske dužnosnike koji su očekivali da će u budućnosti dobiti još ofanzivnije pomoći te vrste.

Španski oklopni transporter (APC) M113 prikazan je ovdje u centru za obuku San Gregorio u Zaragozi, Španija. Izvor: kap Jeraco Jenkins/Marinski korpus SAD-a

Iz Infodefense kažu da je transfer predložen pomalo neobično. Oklopnjake je trebala dobiti Ukrajina, a nakon što bi preuzeli vlasništvo, Kijev je trebao financirati njihovu zamjenu u Španiji novcem iz Evropskog fonda za mir. To bi zahtijevalo da ukrajinski dužnosnici potpišu ugovor o zamjeni stare vojne opreme novom. Izvori upoznati s prijedlogom procjenjuju da se trošak tog posla kreće između pet i petnaest miliona eura. Moglo je potrajati do kraja godine da se razrade detalji sporazuma i isporuči roba. Ukrajina bi nedvojbeno imala koristi od mnogo ubrzanijeg vremenskog okvira.

Prema izvorima da bi ovaj posao prošao, Španija je trebala odobrenje Sjedinjenih Država i Njemačke zbog planiranih modifikacija oružanih sistema. Međutim, kada je to predloženo sredinom jula, Španci nisu smatrali da bi to predstavljalo problem.

Serhii Pohorelstev, ukrajinski ambasador u Španijij, bio je ključan u nagovaranju Španaca da pruže ofanzivnu vojnu pomoć nakon što je saznao da španska vojska ima znatnu količinu oklopnih vozila u skladištu. Nakon što su dobro pogledali ta vozila, mnoga su bila neupotrebljiva. Konkretno, za tenkove Leopard 2A4 koje su Ukrajinci gledali govorilo se da imaju "drugačiji operativni status". To je prijevod sa španskog, ali to znači "trenutačno nije u dobrom stanju." Neki su stajali desetljeće uz minimalno održavanje.

Kao što je gore navedeno, SAD i Njemačka bi morale dati svoj pristanak dogovoru prije nego što se oklop isporuči. Njemački medijski div Der Spiegel istakao je da bi, ako Berlin pristane na dogovor, to bilo prvi put da neka članica NATO-a šalje borbene tenkove u Ukrajinu. Također su izvijestili da su se Španci predomislili i negirali da žele poslati stari oklop u Ukrajinu. Otišli su toliko daleko da su rekli da se Madrid ispričao Berlinu zbog uzbuđenja.

Ali mnogi smatraju da je Njemačka također imala prste u blokiranju transfera tenkova. Prema Der Spiegelu, "Scholzova vlada upozorila je Španiju da bi to predstavljalo odstupanje od navodne neformalne odluke Zapada da Ukrajini ne isporuči zapadne tenkove."

Igra okrivljavanja

Dakle, krivite koga god želite, ali čini se da su obje nacije imale udjela u kočenju transakcije. Kako je ove sedmice izvijestila evropska Pravda, Margarita Robles, španska ministrica odbrane, rekla je da u ovom trenutku ne mogu poslati tenkove Leopard njemačke proizvodnje u Ukrajinu jer su u "apsolutno žalosnom stanju".

Robles je novinarima izjavila:

“Danas razmatramo sve mogućnosti, ali već mogu reći da se Leopardi u Zaragozi koji se godinama ne koriste ne mogu poslati [u Ukrajinu] jer su u apsolutno žalosnom stanju. Ne možemo ih dati jer bi bili rizik za ljude koji ih koriste."

Ali zašto se Španci nisu koordinirali s Nijemcima da poprave stvari nakon što su otkrili koliko se raspadaju? Nije da Njemačka nema rezervne dijelove ili znanje i iskustvo. Tako je; Nijemci su blokirali cijelu ideju nakon što su odlučili da Zapad ima neformalni dogovor da ne šalje tenkove u Ukrajinu, piše SOFREP.

Evropska Pravda također je primijetila da je francuski predsjednik Emmanuel Macron nedavno komentirao tu temu, rekavši da su "zbog straha od uvlačenja u rat s Rusijom, zapadne zemlje imale dogovor da Ukrajini ne isporučuju određene vrste oružja".