Svijet

‘Odmara, nestao, navodno je mrtav…Jedna od najvećih misterija u Rusiji: Gdje su generali?

Izgubiti jednog generala tokom rata koji ide loše može se smatrati nesrećom; izgubiti dva u roku od 24 sata izgleda neoprezno. Ali to se dogodilo ruskoj komandi u južnoj Ukrajini – a ova dva slučaja ilustruju nedostatke i neslaganje među ruskim vojnim vrhom, piše CNN.

U utorak rano ujutro, ukrajinski projektil pao je na hotel u priobalnom gradu Berdjansku koji je zauzela ruska vojska.

Jedna od mnogih prijavljenih ruskih žrtava bio je general-pukovnik Oleg Cokov, zamjenik komandanta Južnog vojnog okruga i ključna ličnost u odbrani Rusije okupiranih područja južne Ukrajine. Smatra se da je bio najviši među otprilike 10 ruskih generala ubijenih u kampanji u Ukrajini do sada.

Čini se da nije bila tajna da je 58. kombinovana armija hotel Dune učinila svojim štabom – ali se Cokov ipak uselio. I to nakon što je prošle jeseni teško ranjen u ukrajinskom napadu kod Svatova.

58. je kritična komponenta u odbrani linija fronta u zapadnoj regiji Zaporožja, gdje ukrajinske snage pokušavaju da se probiju u svojoj kontraofanzivi.

Ali postajalo je još gore, mnogo gore.

U srijedu kasno, pojavila se četverominutna audio poruka od general-majora Ivana Popova, komandanta 58., u kojoj je kritikovao ono što je nazvao izdajom ruskog vojnog vodstva i neadekvatnostima koje su uzrokovale masovne žrtve među njegovim ljudima.

Njegova poruka je istakla velike nedostatke u ruskoj odbrani, koje Ukrajinci očigledno pokušavaju da pogoršaju rekalibriranim pristupom koji naglašava vatru dugog dometa na ruske pozadinske položaje.

Popov je rekao da je postavio pitanja o "nedostatku kontrabaterijske vatre", nepostojanju artiljerijskih izviđačkih stanica i masovnim pogibijama i ranjavanju naše braće od neprijateljske artiljerije. Pokrenuo sam i niz drugih problema i sve to iznio na najvišem nivou.”

Popovove pritužbe, prema Institutu za proučavanje rata, mogu otkriti važne probleme za Ruse – da im 'nedostaju operativne rezerve koje bi im omogućile da vrše rotacije osoblja koje se brani od ukrajinske kontraofanzive, i da ruske odbrambene linije mogu biti krhke'.

Ali Popov nije bio gotov. On je nastavio sa, kako se čini, ogorčenim napadom na načelnika štaba ruske vojske Valerija Gerasimova.

“Oružane snage Ukrajine nisu mogle da probiju našu vojsku s fronta, (ali) nas je naš viši komandant udario s leđa, izdajničko i podlo obezglavljujući vojsku u najtežem i najtežem trenutku.”

On je u svoju dijatribu uključio ministra odbrane Sergeja Šojgua. “Očigledno su viši komandanti osjetili opasnost u meni i brzo, u jednom danu, izmislili naređenje za ministra odbrane, skinuli me iz reda i riješili me se”, rekao je.

'Kolosalna podrška'

Ruski vojni blogeri sugerišu da su i Cokov i Popov bili sposobni vojnici koji su inspirisali lojalnost među svojim ljudima. Čini se da je Cokov, 51, bio zvijezda u usponu u ruskoj vojsci. On se 2021. godine obratio na svečanosti u Kremlju kojoj je prisustvovao predsjednik Vladimir Putin za vojne kadete.

Vojni bloger Rybar je u dugom komentaru primetio da Popov uživa kolosalnu podršku osoblja: borci na prvoj liniji fronta su bili veoma demoralisani vestima o smeni 'jednostavnog' i 'jasnog' poštenog generala Popova.

Posljednje Popovove izjave kao komandanta bile su zaista posvećene njegovim trupama. „Laku noć, dragi moji gladijatori, voljena rodbina, jedna porodica“, rekao je. “Uvijek sam vam na raspolaganju. Čast mi je stajati s vama u istim redovima.”

Gubitak komandanta koji inspiriše lojalnost nije samo nemaran. Potencijalno je opasno.

I nije kao da su muke 58. izolovani primjeri. Wagnerova pobuna krajem juna dovela je u pitanje efikasnost i odanost nekoliko visokorangiranih ličnosti, od kojih nekoliko od tada nije viđeno.

Kako se pobuna odvijala, general Oleg Surovikin, šef ruskih Vazdušno-kosmičkih snaga, pojavio se u video snimku koji izgleda pomalo razbarušen i apeluje na šefa Wagnera Jevgenija Prigožina da zaustavi svoju pobunu. Surovikin je bio u dobrim odnosima sa Prigožinom, koji je izrazio svoje divljenje generalu.

Zaista, Surovikin je organizovao uredno povlačenje iz Hersona prošlog novembra, zaslužujući pohvale za to, nakon što je imenovan za šefa ruskih snaga u Ukrajini.

Ali onda je smijenjen u januaru. I nije viđen otkad se pokrenula Wagnerova pobuna. Usred intenzivnih spekulacija o njegovom statusu, šef komiteta Državne dume za odbranu Andrej Kartapolov rekao je u srijedu da se "odmara" i da nije dostupan - čudno mjesto da se nađe usred rata koji ne ide dobro. Kremlj je odbacio pitanja o Surovikinu Ministarstvu odbrane.

Kartapolov se u četvrtak našao kako odgovara na još pitanja, ovaj put o Popovu.

"Siguran sam da će riješiti probleme", rekao je. “Popov treba da služi vojsku. On je general koji obećava. On ima sve pred sobom. ” (Kartapolov je svojevremeno lično komandovao 58. kombinovanom armijom.)

Ali Kartapolov je imao i ono što bi se moglo smatrati prikrivenom porukom za Ministarstvo odbrane, dodajući na Telegramu: „Najvažnija vještina svakog šefa je sposobnost da vidi probleme i čuje svoje podređene. Stoga mislim da su oni koji bi to trebali da urade čuli, vidjeli i da će nešto poduzeti.”

Neizvjesnost i konfuzija

Ekosfera ruskih vojnih blogera je manje suzdržana.

Ne prvi put, oni su podigli bauk da se hijerarhija valja u obračunu. Jedan od najistaknutijih blogera, Rybar, kaže da je Popovova sudbina ilustrativna za "lov na vještice" koji je počeo nakon pobune u Prigožinu.

Jedno nezvanično glasilo – VChK-OGPU – objavilo je u srijedu da se „rat“ unutar Ministarstva odbrane nastavlja. Tvrdi se da je Gerasimov taj koji je tražio Popovu smjenu, optužujući ga za "uzbunu i ucjenu rukovodstva".

VChK-OGPU je naveo da je Popov svojim protestom zapretio da će direktno otići predsedniku Vladimiru Putinu – a da ga je Gerasimov tada „uklonio sa položaja i poslao na prve linije fronta“.

Ne zna se gdje se Popov nalazi.

Usred svoje neizvjesnosti i konfuzije, Ministarstvo odbrane drži monašku tišinu. O Cokovu dva dana nakon što je ubijen, nema reči; nema ograničenja štete za Popovovo dramatično otpuštanje. Nema komentara o tome gdje se Surovikin nalazi.

Ono što Ministarstvo odbrane nudi, kada je njegovo rukovodstvo dovedeno u pitanje, su dobro koreografirani nastupi ministra Šojgua i inače nevidljivog Gerasimova. Ubrzo nakon pobune, Šojgu je viđen u inspekcijskom obilasku negdje u Ukrajini (iako je tačno kada je video snimljen ostaje pitanje).

Dok su se kružile glasine o Surovikinu, Gerasimov je bio istaknut na konferencijskom pozivu sa Surovikinovim zamjenikom: pokazivanje da je glavni i možda nagoveštaj da je Surovikin pao iz milosti.

Dara Massicot, stručnjakinja za rusku vojsku u RAND Corporation, rekla je tada: “Izbor da se istakne samo prilično dosadno ažuriranje VKS [vazdušnih i svemirskih snaga], s obzirom na glasine koje se kovitlaju o Surovikinovom statusu, najvjerovatnije je namjeran.”

Tvitujući 10. jula, Massicot je dodao: "Sve je u redu, ja sam dobar ministar odbrane" se nastavlja, Šojgu ovog vikenda iznenada posjećuje poligon.

Bloger Rybar ponavlja tu tezu, rekavši u srijedu: "Vrlo je teško poreći činjenicu da se sada rukovodstvo ruskog ministarstva odbrane zasniva uglavnom na pozitivnim izvještajima, koji bi trebali prekinuti negativne."

Rybar tada iznosi posljednju misao. „Sukob između Popova i Gerasimova ističe glavnu stvar: nedostatak jedinstva u Oružanim snagama Rusije. I neprijatelj će to sigurno iskoristiti. … I, naravno, Rusija će patiti od toga. A ovo je nešto najtužnije.”

Zapadni stručnjaci kažu da kultura sitnog rivalstva, dijelom vođena endemskom korupcijom, prožima Ministarstvo odbrane i mnoge ešalone oružanih snaga, uprkos hitnim potrebama kampanje u Ukrajini.

Postoje i serijski izvještaji o nesposobnosti i okrutnosti među višim komandantima. Jedan primer: fijasko napada na grad Vuhledar u januaru, druga katastrofa kojom je predsedavao isti komandant.

Prošle godine je bio haotičan pokušaj premošćavanja rijeke u istočnoj Ukrajini koji se završio gubitkom većine bataljonske taktičke grupe.

A tu je i nadrealna saga o Prigožinu. Kada je počela njegova pobuna, vođa Wagnera je prekorio (na video snimku) dvojicu veoma visokih vojnih zvaničnika, a takođe je jasno stavio do znanja da je njegov cilj bio smjena Šojgua i Gerasimova, kojih se duboko mrzio.

Pet dana kasnije, prema Kremlju, Prigožin i njegovi viši komandanti održali su trosatni sastanak s predsjednikom Putinom (koji je pobunu izjednačio s izdajom) kako bi razgovarali o svojim pitanjima. Pada mi na pamet fraza "mješoviti signali".

Svaka vojna kampanja će pretrpjeti zastoje i konfuziju. Ali rusku invaziju na Ukrajinu rijetko je odlikovalo agilno generalstvo ili koherentno vodstvo.

Gubitak sposobnijih komandanata je još jedan znak da ruska "specijalna vojna operacija" izgleda manje posebno svake sedmice.