Nijemci najčešće ljetuju u Njemačkoj iako je godišnji odmor u inozemstvu za njih u pravilu jeftiniji, i to osjetno.
Bez obzira radi li se o omiljenim južnoeuropskim destinacijama Italiji, Grčkoj, Turskoj ili Hrvatskoj, u tim zemljama njemački turisti za posjet restoranima ili noćenje u hotelu moraju platiti manje, a ponegdje i puno manje nego kod kuće, piše Deutsche Welle.
Skuplja za turiste od velikih konkurenata
Kako je jučer objavio Savezni ured za statistiku u Wiesbadenu, troškovi hotelijerskih i gastronomskih usluga u Španiji u prosjeku su 26% manji nego u Njemačkoj.
Der Urlaub ist in süd- und südosteuropäischen Staaten deutlich günstiger als in Deutschland. Am niedrigsten von allen ausgewählten Urlaubsländern war das Preisniveau in Bulgarien (-55 % im Vergleich zu Deutschland) und Albanien (-54 %). Mehr: https://t.co/H7IeFUEPZu pic.twitter.com/DN2l0qVbZK
— Statistisches Bundesamt (@destatis) June 17, 2024
U Grčkoj za noćenje u hotelu ili objed u restoranu njemački turisti plaćaju 23% manje, a u Turskoj čak 41% manje nego u Njemačkoj.
U Hrvatskoj moraju platiti prosječno 18% manje za te usluge. Puno više od prosjeka za Njemačku turisti iz te zemlje moraju platiti tokom turističkog boravka u Švicarskoj ili na sjeveru Evrope.
Hrvatska je, dakle, prema navodima njemačkih statističara, skuplja zemlja za turiste od velikih južnoeuropskih konkurenata Turske, Grčke, Portugala i Španije.
Skupa Švicarska
Što se tiče turističkih destinacija na jugu i jugoistoku Europe, njemački statističari tvrde da su cijene najviše u Italiji. Ali i te cijene su još uvijek niže nego u Njemačkoj – za 5% u prosjeku. Najjeftinije se može ljetovati u Bugarskoj i Albaniji. U Bugarskoj noćenje u hotelu i jelo u restoranu koštaju prosječno 55% manje nego u Njemačkoj, a u Albaniji 54% manje.
Cijene su niže i u nekim susjednim zemljama. U Francuskoj u prosjeku za dva posto, a u Austriji za tri posto. Još se manje mora izdvojiti za iste usluge u Poljskoj (19%) ili Češkoj (36%).
No za Nijemce je odmor u Skandinaviji skuplji nego kod kuće. U Danskoj za iste usluge moraju izdvojiti trećinu više novca, u Norveškoj 23%, a u Švedskoj dva posto više. Uvjerljivo najskuplje je u Švicarskoj, gdje njemački turisti za jelo i noćenje plaćaju prosječno 49% posto više nego kod kuće.