Prvi zajednički sastanak svih relevantnih aktera u izradi socijalne karte Federacije Bosne i Hercegovine održan je u prostorijama Federalnog ministarstva rada i socijalne politike. Sastanku su prisustvovali predstavnici Svjetske banke, UNDP-a (Ujedinjeni narodi razvojni program), Evropske unije i Federalnog ministarstva rada i socijalne politike kao inicijatora ovog sastanka.
Sastanak označava početak udruženog poduhvata s ciljem kreiranja prve socijalne karte u Federaciji Bosne i Hercegovine. Prema analizi Svjetske banke, izrada socijalne karte je složen proces koji će zahtijevati duži vremenski period. Prvi korak u ovom procesu je priprema zakonskog okvira i izrada integrisanog registra socijalne zaštite, što bi se trebalo raditi u okviru ovog zajedničkog partnerstva tokom naredne dvije godine - saopćeno je iz Federalnog ministarstva rada i socijalne politike.
Na sastanku je dogovoreno da će se održavati periodični sastanci kako bi se osigurala stalna razmjena informacija i koordinacija između svih uključenih partnera. Federalno ministarstvo rada i socijalne politike će preuzeti inicijativu za organizaciju tih sastanaka.
Federalno ministarstvo rada i socijalne politike, u saradnji sa UNDP-em, već je prikupilo podatke o oko 460.000 pojedinaca i 250.000 domaćinstava kroz provođenje i realizaciju programa pomoći energetskim siromašnim domaćinstvima. Ovi podaci su integrisani u jedinstveni registar Federalnog ministarstva rada i socijalne politike. Također, putem aplikacije za porodilje, prikupljaju se podaci o domaćinstvima sa novorođenom djecom u Federaciji BiH, uključujući informacije o drugim članovima porodice, što ubrzava proces prikupljanja podataka potrebnih za socijalnu kartu.
Svjetska banka ranije ove godine je pripremila analizu na kojoj bi se bazirao koncept integrisanog socijalnog registra, prema kojem bi proces izrade trebao trajati u periodu između 2024. i 2026. godine. Također je naglašeno da je potrebno izraditi mapu puta za realizaciju ovog projekta - navodi se u saopćenju.
Dodaje se da je EU ponudila tehničku podršku kroz nekoliko otvorenih programa, uključujući IPA program 2021, dok je UNDP predstavio podatke koji će biti od velike važnosti za socijalni registar.
Dogovoreno je i da se rad na zakonskim okvirima intenzivira kako bi se osiguralo da socijalna karta bude pravno utemeljena i održiva.
Svi partneri su izrazili spremnost za nastavak saradnje kako bi se osigurala uspješna realizacija projekta.