U Sudu BiH održano je ročište direktoru Službenog glasnika RS Milošu Lukiću.
Sutkinja Sena Uzunović upoznala je optuženog i njegovu odbranu da je ona postupajuća sutkinja u ovom predmetu i da je upoznata sa sadržajem ročišta.
Kazala je i da prijedlog odnosno zahtjev za spajanje postupka s onim Milorada Dodik, još nije riješen. Inače nema roka za ovu odluku i pojasnila je da u oba predmeta mora biti ista procesna situacija, da je u oba predmeta počeo glavni pretres.
Šta su dokazi Tužilaštva BiH
Nju je zanimalo i zdravstveno stanje optuženo Lukića s obzirom na to da je on ranije odgodio jedno ročište zbog zdravstvenog stanja, ali je zabranila medijima da te informacije iznesu u javnost jer se radi o privatnim stvarima.
Tužiteljica Gordana Bosiljčić, nakon toga, pročitala je optužnicu Tužilaštva BiH. Lukić se tereti za to što je potpisao obrazac Službenog glasnika RS čime je omogućio objavljivanje Ukaza predsjednika RS Milorada Dodika, povodom odluka visokog predstavnika i njihovog neobjavljivana u Službenom glasniku kao i odluka Ustavnog suda BiH.
Tužilaštvo je podsjetilo da je Lukiću bilo poznato da je visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt donio odluku o stavljanju van snage odluka koje je prethodno u mjesecu junu donijela NSRS te da je uprkos tome odlučio omogućiti objavljivanje spornog Ukaza u Službenom glasniku RS, a sve u namjeri da se odluke VP ne provedu u RS. On kao službena osoba nije primjenio odluke visokog predstavnika.
Na pitanje sutkinje kako će Tužilaštvo dokazivati svoje tvrdnje, tužiteljica Nives Kanevčev kazala je da će tvrdnje protiv Lukića potkrijepiti dokazima koji su navedeni u optužnici i pri tome je spomenula sporni obrazac s kojim je optuženi dao saglasnost za objavljivanje spornih zakona u Službenom glasniku RS.
Zatim je spomenula i druge dokumente koji potvrđuju da je Lukić bio upoznat s odlukom visokog predstavnika te se pozvala na odluku Schmidta od 3. jula.
Tužiteljica je spomenula i Statut i Pravilnik Službenog glasnika kao i neke druge dokumente iz kojih se iščitava obaveza Lukića u pogledu provedbe odluka visokog predstavnika.
Na pitanje sutkinje Uzunović upućenog Lukiću je li razumio optužnicu, on je rekao 'jesam'.
Advokat optuženog Lukića, Miljkan Pucar rekao je u uvodnoj riječi da iako smatra da optužni akt nezakonit, da je uvjeren da će sutkinja Uzunović donijeti odluku o spajanju predmeta Lukića i Dodika.
Za razliku od svog branjenika koji je rekao da razumije optužnicu, njegov advokat je rekao da ni nakon 35 godina bavljenja advokaturom ne razumije šta je uradio njegov klijent osim što je potpisao obrazac Službenog glasnika.
"Ne vidim šta je krivično djelo koje je počinio", rekao je Pucar.
On je prejudicirao da će sutkinja donijeti oslobađajuću presudu i da bi tada trebali odgovarati oni koji su ga optužili.
Advokat krije svjedoke
I oni su kazali da visoki predstavnik nema ovlaštenja da donosi zakone te su zatražili od Tužilaštva BiH da dostavi dokument kojim je Vijeće sigurnosti UN-a imenovalo visokog predstavnika kao i dokument PIC-a da ima ovlaštenja da u BiH napravi 'protektorat'.
"Mi živimo u demokratskoj državi i Dejton su potpisale određene strane i samo su one mogle promijeniti taj sporazum. Ustav RS nalaže da je obaveza da Službeni glasnik RS objavljuje odluke NSRS i kada ne bi Službenom glasniku bilo objavljeno ono što je NSRS donijela to bi bilo krivično djelo za šta je kazna do 12 godina zatvora, a za ovo za šta ga sad optužuju je pet godina. Svi pravnici će vam reći da je ono što je NSRS donijela da se to moralo objaviti. Ne možemo postupati po nečemu što je općeprihvaćeno. Nikome nije dato ovlaštenja da vlada jednom zemljom. Ustavni sud RS je rekao da ovo što Schmidt radi ne može da se primjeni. Pojedinac ma kako ga zvali ne može biti protektor", rekao je Pucar.
Također, Pucar je kazao da njemu nije jasno zašto Tužilaštvo predlaže uposlenike SIPA-e kao svjedoke, s obzirom na to da je sva dokumentacija Službenog glasnika dobrovoljno predata.
Pucar je kazao da će odbrana Miloša Lukića predložiti veći broj svjedoka, ali nije htio otkriti njihova imena. Kazao je da će imena dostaviti kada Tužilaštvo završi dokazni postupak.
Sutkinja je kazala da još nije ni odlučeno po zahtjevu odbrane Milorad Dodika za njeno izuzeće jer su zatraženi dodatni podaci i to im je odobreno. Taj rok ističe danas i nakon toga zahtjev ide v.d. predsjednice Suda BiH.
Kakva god odluka bude donesena sutkinja Uzunović je već na današnjem ročištu odlučila da pozove Lukića i njegovu odbranu na glavni pretres Dodiku 6. mart.
Ona je rekla da nije neuobičajeno da se može voditi zajednički pretres u predmetima u kojima su zajednička optužba i dokazni postupak.
Inače, danas je bilo mirno u sudnici Suda BiH, iako je bio prisutan veliki broj SNSD-ovaca, uglavnom istih likova koji prate i suđenje Miloradu Dodiku. Interesantno je da je vladala tišina i mir, pa nije bilo potrebe da sutkinja intervenira i da izbacuje ljude iz sudnice.