jeste li spremni na Izazov?

Odvikavanje od slatkiša: Evo šta učiniti

Takozvana ovisnost o šećeru nije naučno dokazana
sprečavaju debljanje žena drži komad torte

Odricanje od slatkiša ima brojne zdravstvene prednosti, ali je i popriličan izazov. Uz ove savjete vi to možete!

Takozvana ovisnost o šećeru nije naučno dokazana, no stalna želja za slatkim već je potvrđena u nekoliko studija. Za to su prvenstveno odgovorni procesi u mozgu. Slatka hrana i šećer oslobađaju dopamin u mozgu, zbog čega se osjećate dobro. Tijelo se prirodno želi vratiti tom osjećaju blagostanja i pokušava ga ponovno stvoriti kroz slatki okus. Osobito kada ste pod stresom ili nesretni, želja za naletom dopamina može se povećati.

Odricanje od slatkiša: Evo kako to učiniti

Održavajte stalnu razinu šećera u krvi: To će vam pomoći da izbjegnete želju za hranom. Jedite dovoljno ugljikohidrata i vlakana, primjerice u obliku proizvoda od cjelovitih žitarica ili voća. To znači da ste manje izloženi riziku da doživite "krah", što potiče želju za brzom energijom u obliku šećera.

Pazite na skriveni šećer: Šećer se dodaje mnogim namirnicama. To osigurava da nesvjesno pojedete više nego što biste željeli. Zato biste uvijek trebali provjeriti popise sastojaka i također naučiti različite nazive za šećer kako biste to izbjegli.

Svjesno izbjegavajte slatkiše: ovo će vaše tijelo naviknuti da jede manje šećera. Međutim, za to je potrebno neko vrijeme. Ako pokušate s potpunom apstinencijom, već nakon nekoliko dana primijetit ćete da vam želja za slatkim nestaje. Ako vam je to previše radikalno, možete pokušati smanjiti količine. Zdrave grickalice također mogu pomoći.

Jedite puno proteina: Proteini vas dugo drže sitima i sadrže aminokiseline koje potiču stvaranje hormona koji potiskuju apetit. To će vam također pomoći da izbjegnete žudnju. Stoga u prehranu svjesno uvrstite mahunarke, (nezaslađene) mliječne proizvode ili nemasno meso.

Smanjite stres: Hormoni stresa potiču želju za slatkim dok potiču skladištenje masti. Postoje i drugi zdravstveni nedostaci. Pokušajte postaviti fiksno vrijeme obroka i ugradite razdoblja oporavka u svoj svakodnevni život.

Spavajte dovoljno: ako spavate malo, potrebno vam je više energije. Kako bi nadoknadio gubitak energije, tijelo brzo žudi za šećerom. Spavajte najmanje sedam do osam sati dnevno.

Pokrenite se: sportom i tjelovježbom možete spriječiti želju za hranom dok ubrzavate metabolizam. Petnaest minuta hoda ili uspona uz stepenice može biti dovoljno da zadovolji vašu želju za šećerom.