Saopćenjem za javnost oglasio se George Kurtz, šef uprave CrowdStrikea, kompanije koja je glavni krivac za veliki IT kvar koji je jutros izazvao probleme širom svijeta.
"CrowdStrike aktivno radi sa svojim klijentima koji su pogođeni defektom otkrivenom u jednom updateu za mašine koji rade na operativnom sistemu Windows. Ovo nije utjecalo na Mac i Linux računala. Ovo nije sigurnosni incident ili kibernetički napad", poručio je Kurtz.
"Problem je identificiran, izoliran te smo izdali sigurnosnu zakrpu. Korisnike upućujemo na portal za podršku, gdje mogu skinuti najnovije zakrpe. Nastavit ćemo kontinuirano omogućavati pristup najnovijim updateovima i zakrpama", rekao je.
"Nadalje, preporučujemo organizacijama da osiguraju da komuniciraju s predstavnicima CrowdStrikea putem službenih kanala. Naš tim je potpuno mobiliziran kako bi osigurao sigurnost i stabilnost svih naših klijenata", stoji u saopćenju koje potpisuje šef uprave CrowdStrikea.
Sve više institucija i vlada krivi CrowdStrike
Sve veći broj vlada i institucija tvrdi kako iza velikog tehnološkog kvara koji je pogodio kompanije i sisteme širom svijeta ne stoji hakerski napad, a krivca pronalaze u softveru firme za kibernetsku sigurnost CrowdStrike.
Svjetske aviokompanije, aerodromu na najmanje četiri kontinenta, zdravstveni sistemi, banke, telekomi, mediji i druge firme, institucije i organizacije u petak imaju poteškoća u svom radu zbog velikog računalnog kvara koji im ruši sisteme.
Australska vlada, švicarski ured za kibernetsku sigurnost, BBC i čelnik jedne ukrajinske banke među onima su koji vjeruju da je uzrok kvara Falcon Sensor, softver firme za kibernetsku sigurnost CrowdStrike.
Popravak će trajati
Greška te američke kompanije sa sjedištem u Austinu uzrokuje pad Microsoftovog operativnog sistema Windows i prikazivanje plavog ekrana, neformalno znanog kao "plavi ekran smrti", prenosi Reuters.
CrowdStrike svoj software Falcon predstavlja kao platformu "za sprječavanje upada uz pomoć objedinjenih cloud tehnologija koje zaustavljaju sve vrste napada – uključujući malware i još mnogo drugih".
Svjetski mediji pišu o načinu "zaobilaženja" ove greške koje uključuje lociranje i brisanje jedne datoteke, no naglašavaju kako to u mnogo slučajeva neće odmah riješiti problem jer se u velikim sistemima ta radnja mora ručno ponoviti stotinu puta, što zahtijeva sate rada.