Predsjednik Narodnog evropskog saveza (NES) Nermin Ogrešević, gostujući na Face TV, istakao je kako je neophodno da sve probosanske snage razgovaraju, jer je situacija izuzetno ozbiljna, kompleksna i komplicirana. Komentirao je i to da li su on i stranka na čijem je čelu spremni razgovarati sa predsjednikom SDA Bakirom Izetbegovićem, ali i drugim probosanskim strankama.
"Mnogo je otvorenih pitanja, puno je agresivnosti na sve strane, kada je u pitanju BiH i procesi koji se vode. Razgovori nisu nikada bili upitni, ali pogrešan je način. Pitanje izbornog zakonodavstva i njegova reforma nije pitanje jedne stranke, niti stranaka, ono je nadstranačko pitanje, pitanje civilnog društva, svih građana BiH. O tome se trebalo i ranije razgovarati. Mi nismo, nažalost, do sada sjeli po tom pitanju, iako je trebalo da sjednemo. Ne možemo komunicirati preko medija i dopisa, potrebni su nam živa riječ i neposredni razgovori. Ne znamo o čemu se Izetbegović i SDA razgovarali, koje su opcije na stolu, šta oni govore i zagovaraju. Sigurno je da je NES na liniji svih vrijednosti koje su bitne svima nama koji volimo ovu zemlju", kazao je Ogrešević, te istakao kako je u ovom kontekstu zabrinjavajuće to što među probosanskim strankama nema razmjene informacija.
Kazao je kako je primjetno da kod nekih stranka i lidera ima dnevno-političkih promišljanja, odnosno da su im već u glavi izbori.
"Ima tu ambicija ekskluziviteta u smislu ekskluzivnog zastupanja ovih pitanja u ime naroda, što je pogrešan put koji vodi u ćorsokak. Dovodi nas u situaciju da nam susjedi promoviraju susrete nacionalnih vođa, što su koraci nazad za BiH. Mi imamo svoje institucije, BiH je država koja ima Ustav. O BiH mogu razgovarati predstavnici državnih institucija i to je jedini okvir u kojem se može dogovarati", potcrtao je Ogrešević.
Komentirao je i izjavu Bakira Izetbegovića da neće ići u Beograd, ali i poziv predsjednika Hrvatske Zorana Milanovića da tri nacionalna lidera iz BiH razgovaraju sa njim, Alkesandrom Vučićem i Recepom Tayyipom Erdoganom.
"Najava odlaska Bakira Izetbegovića, kao predstavnika Bošnjaka, Aleksandru Vučiću, kod nas je izazvala nelagodu i u određenoj mjeri nepovjerenje. Za nas je nedopustivo promovirati ovakav pristup kada je u pitanju država BH i vođenje procesa. Zbog svoje odgovornosti, ne možemo naslijepo vjerovati bilo kome. Moramo biti informirani i imati sve elemente za naše stavove i odluke, jer smo odgovorni ljudi. Mi u NES-u smo u intenzivnoj komunikaciji sa opozicionim strankama i zagovarat ćemo da se ne radi ništa brzopleto, da sve stvari stavimo na sto. Za nas neće biti prihvatljiva rješenja koja će omogućiti dodatne mehanizme blokade", kazao je Ogrešević.
Istako je kako u kontekstu reforme Izbornog zakona ne treba govoriti o izdvojenim pitanjima te napomenuo da rješavanje problema mora biti u širem kontekstu.
"Razgovaramo o izmjeni izbornog zakonodavstva, a vjerujem da nas sve interesira kako to pitanje razdvojiti od pitanja rušenja Ustava i ustavnog poretka, prijenosa nadležnosti, nepoštivanje odluka i presuda Ustavnog suda, nedjelovanja Tužilaštva BiH. Na sceni je agresija, padaju teške riječi. Odgovornost je na svima koji trebaju reagirati, ali je odgovornost i naša, da riješimo sve što možemo riješiti bez međunarodne zajednice.
Šta ćemo sa blokadom institucija BiH, prijenosom nadležnosti, negiranjem države? Oni koji ruše Dejton moraju znati da je u slučaju njegovog rušenja, onda na snazi ustav RBiH koji je na dobar način riješio pitanje konstitutivnosti. BiH ima državno-pravni kontinuitet. Nije BiH stvorena 1995. u Dejtonu, ona je država koja ima svoju liniju funkcioniranja, bez obzira na to što se mnogi služe falsifikatima. Mi koji želimo BiH, ne želimo nikakvu bošnjačku državu, nikakvu fildžan državu. Želimo BiH sa svim njenim građanima, sa Srbima, Hrvatima i Bošnjacima, to je naš imperativ", kazao je Ogrešević.