Najveća opoziciona stranka u Turskoj CHP već sedmicama ne posustaje. Sa sloganom „Gdje je nestalo 128 miljardi dolara?"- CHP od turske vlade traži razjašnjenje. Pri tome se misli namutnu prodaju milijardi deviznih rezervi, u koju je upletena vladajuća islamska konzervativna stranka AKP. Ankara je pak pokušala sve kako problem ne bi izašao na vidjelo. Ali CHP neumorno konfrontira vladu s pitanjima o tome gdje se nalazi taj novac.
No, sada turski predsjednik Recep Tajip Erdogan i vladajuća stranka uzvraćaju udarac: Tako je na službenom Twitter-profilu AKP-a objavljen animirani video koji je odmah postao viralan i predmetom oštrih diskusija na društvenim mrežama. U tom satiričnom videu se CHP optužuje za laž. Može se vidjeti kako lider stranke Kilicdaroglu i drugi članovi rukovodstva CHP-a u laboratoriji upravljaju „mašinom za proizvodnju laži" koja na pokretnoj traci izbacuje neistine, prenosi DW.
CHP Kocaeli İl Başkanlığı’nın “128 milyar dolar nerede?” yazılı afişleri AKP’nin yönetimde olduğu Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından söküldü.https://t.co/pi91sxup9g pic.twitter.com/338J8UmZeT
— ANKA Haber Ajansı (@ankahabera) April 13, 2021
Monetarna politika u tajnosti
Polazište ovog okršaja između dviju najvećih turskih stranaka bila je prodaja deviznih rezervi. U principu, riječ je o legitimnom sredstvu centralne banke za ublažavanje slabljenja valute ili za stabilizaciju nacionalne valute. Ali ovog puta opozicija optužuje vladu da ne djeluje transparentno.
Dovoljan razlog da najveća opoziciona stranka CHP već sedmicama temeljito vrši pritisak: socijaldemokrati su na dnevni red u turskom parlamentu stavili nestanak 128 milijardi američkih dolara - ali od vlade nisu dobili nikakav odgovor.
No, oni se nisu dali zbuniti, već su problem iz parlamenta prenijeli na ulicu. Napravili su predimenzionirane transparente na kojima je pisalo: "Gdje je 128 milijardi dolara?“. Ovaj provokativni slogan može se vidjeti na sve više kućnih fasada u većim turskim gradovima. Vlada je pak poslala policiju da ukloni plakate.
Vlada daje proturiječna objašnjenja
No, rasprave su se nastavile i bez plakata. Kako je pritisak javnosti postao prevelik, islamsko-konzervativna vladajuća stranka morala je položiti račun. Novac nije nestao niti je pronevjeren, već je upotrijebljen za borbu protiv pandemije i za ublažavanje oscilacija valute, uvjeravao je u februaru tursku javnost predsjednik Erdogan. "Novac je cirkulirao između ekonomskih aktera i naših građana, pa je tako samo promijenio mjesto", rekao je Erdogan prije dvije sedmice. Dva odgovora za koja javnost i opozicija smatraju da su proturiječna.
Opozicija sumnja da su Erdogan i vlada nelegalno prodali devize. Tu sumnju je opozicija potkrijepila činjenicom da prodaju deviznih rezervi nije izvršila za to nadležna Centralna banka Turske, već Ministarstvo finansija - kojim je tada rukovodio Erdoganov zet Berat Albayrak.
128 milijardi američkih dolara kao "simbol ekonomske krize"
Ekonomiski stručnjaci pretpostavljaju da je novac potrošen za rješavanje problema u turskoj privredi. Kolumnista i ekonomista Baris Soydan smatra da je prodaja izvršena kako bi se uoči lokalnih izbora u martu 2019. povećala vrijednost turske lire u odnosu na američki dolar - tada se, kao i danas, turska ekonomija nalazila u teškoj krizi. Soydan ističe da je prodaja predstavljala ozbiljnu grešku: loša situacija turske ekonomije samo se pogoršala kao rezultat te intervencije. "Prodavali su devize kako dolar ne bi poskupio. Ali je vrijednost dolara porasla." Potrošnja 128 milijardi dolara, naglasio je Soydan, bila je rasipanje. "Da ta prodaja nikada nije izvršena, danas bismo bili na istoj tački", rekao je on.
128 milijardi američkih dolara postalo je "simbolom ekonomske krize u kojoj se Turska već dugo nalazi", istakao je profesor ekonomije Erinc Yeldan sa istanbulskog Univerziteta Kadir-Has. "Zašto je ova transakcija izvršena iza zatvorenih vrata je veliko pitanje", kaže Yeldan.
Kilicdaroglu najavljuje filmski revanš
Opozicioni lider Kemal Kilicdaroglu odmah se, nakon objavljivanja animiranog filma, uključio u debatu na Twitteru. Podcrtao je da još uvijek nema jasnog odgovora na pitanje šta se dogodilo sa 128 milijardi dolara.
Kilicdaroglu animirani film tumači kao pokušaj vlade da poentira kod mladih glasača - velike grupe glasača koja će na sljedećim izborima prvi put moći glasati. Šef CHP-a je pak šeretski najavio da će ova grupa sigurno napraviti animirani film o AKP-u. Pri tome je šefu CHP-a vrlo itekako jasno da ta mlada i moderna generacija ne prihvata posebno dobro turskog predsjednika Erdogana.