Svemir

Ogromna kugla plazme koju će Sunce izbaciti mogla bi udariti u Zemlju u četvrtak. To bi moglo izazvati haos

Na Suncu divovska šupljina

Očekuje se da će ogromna kugla plazme i pratećeg magnetskog polja izbačenog iz Sunca udariti Zemlju u četvrtak ujutro, potencijalno izazivajući ogromnu polarnu svjetlost, prema američkim prognostičarima, prenosi Science Alert.

Dolazi dok se Sunce približava - ili je moguće na - vrhuncu svog 11-godišnjeg ciklusa, kada je aktivnost pojačana.

U maju je planet doživio svoje najjače geomagnetske oluje u dva desetljeća, stvarajući šarene prikaze na noćnom nebu daleko od polova.

"Trenutno se predviđa da će stići sutra ujutro do podneva, po istočnom vremenu, i možda nastaviti sljedeći dan", rekao je novinarima Shawn Dahl iz Centra za predviđanje svemirskog vremena na brifingu u srijedu.

Dok izbacivanje koronalne mase (CME) putuje kroz svemir brzinom od četiri miliona kilometra na sat, agencija je postavila promatranje geomagnetske oluje nivoa 4 (G4).

To je jedan nivo ispod najvišeg mogućeg G5, viđenog u maju – ali bi konačni ishod mogao biti ispod ili iznad G4.

Bolja predviđanja nisu moguća do otprilike 15-30 minuta prije udara, kada pređe satelite za praćenje, 1,6 miliona kilometara od Zemlje.

Dahl je rekao da je Federalna agencija za upravljanje u hitnim situacijama SAD (FEMA), koja je već pod pritiskom dok se bavi posljedicama uragana Helene i približavanja uragana Milton, obaviještena, kao i firme koje upravljaju sjevernoameričkom električnom mrežom, tako da mogu poduzeti korake ublažavanja ako potrebno.

Kada CME udare u Zemljinu magnetosferu, mogu stvoriti geomagnetske oluje.

Oluje mogu poremetiti satelite koji kruže oko Zemlje i utjecati na stvari poput radio signala i GPS sustava za pozicioniranje.

Također mogu onesposobiti električne mreže – "Oluje za Noć vještica" u oktobru 2003. izazvale su nestanke struje u Švedskoj i oštetile električnu infrastrukturu u Južnoj Africi.

Majske oluje prekinule su precizne GPS sisteme koje koriste američki poljoprivrednici širom srednjeg zapada i uzrokovale kvar nekih visokonaponskih transformatora, bez velikih poremećaja u mreži, rekao je Dahl.

Dodao je da je za oko 5000 satelita morala biti ispravljena njihova orbitalna razina, jer oluja napuhuje ionosferu i uzrokuje usporavanje i napuštanje orbite.

Za one koji žive na pravim geografskim širinama – potencijalno daleko na jugu poput sjeverne Kalifornije ili Alabame u Sjedinjenim Državama – aurore bi bile najvidljivije daleko od gradskih svjetala, na najmračnijem mogućem nebu, kažu stručnjaci.

Ljudi bi trebali koristiti svoje fotoaparate ili telefone za gledanje, jer ih današnje digitalne slike često mogu uhvatiti čak i kada to golo oko ne može.