Raport saznaje

Okončanje istraga FUP-a o stečaju „Vitezita“ do kraja januara: Očekuje se saslušanje još tri svjedoka, ministar Vedran Lakić ne dostavlja odgovore

Trenutni fokus je na stečajnoj upraviteljici „Vitezita“ Behriji Huseinbegović i istražitelji provjeravaju navode o njenoj odgovornosti za nezakoniti stečaj u toj kompaniji
nova kompanija vitezit

Istražitelji Federalne uprave policije trebali bi do kraja januara okončati svoj dio posla u vezi s istragom o zakonitosti stečaja provedenog u kompaniji namjenske industrije „Vitezit“ u Vitezu, saznaje Raport. Istragu FUP vodi po nalogu Tužilaštva Srednjobosanskog kantona u Travniku. Za sada su istražitelji uspjeli doći do značajne dokumentacije i informacija o predmetu istrage, no ima i opstrukcija. 

Lakićeva šutnja

Naši izvori tvrde da istragu o zakonitosti provedbe stečaja u „Vitezitu“ kantona usporava inertnost Vedrana Lakića, ministra energetike, rudarstva i industrije u Vladi FBiH, od kojeg  Istražitelji FUP-a čekaju odgovore u vezi s ovim slučajem.

Nisu poznati razlozi zbog kojih Lakić odugovlači s dostavom informacija FUP-u, posebno ako se zna da je stečaj u „Vitezitu“ pokrenut 2019. godine kada je na čelu Ministarstva bio Nermin Džindić .

U iščekivanju odgovora od Lakića, saznajemo da je Federalna uprava policije do sada izvršila niz provjera i prikupila određeni broj izjava koji bi trebali u potpunosti rasvijetliti stečajni postupak u nekadašnjem gigantu namjenske industrije koji je bio u većinskom vlasnisštvu Vlade FBiH, a za koje je neposredno bilo zaduženo Federalno ministarstvo energetike, rudarstva i industrije koje je olako pustilo ovu kompaniju prije skoro pet godina "niz vodu" ili bolje rečeno njegovu imovinu prepustilo za male pare stranom kupcu iz Hrvatske. 

Saslušanje tri svjedoka 

Do kraja januara FUP će saslušati tri svjedoka, te analizu prikupljenih izjava, informacija i dokumentaciju će dostaviti Tužilaštvu SBK-a.

Prema saznanjima Raporta trenutna pažnja je na stečajnoj upraviteljici „Vitezita“ Behriji Huseinbegović i istražitelji provjeravaju navode o njenoj odgovornosti za nezakoniti stečaj u toj kompaniji.

Također, FUP vrši i provjere prodaje imovine „Vitezita“ za oko 11 miliona KM stranom kupcu iz Hrvatske tokom 2022.godine.

„Fokus provjera je usmjeren i na postupak uvođenja kupca u posjed imovine, odnosno na to da li je postupak proveden zakonito ili ne.“- kažu Raportovi izvori.

Podsjećamo, stečajni postupak nad imovinom „“Vitezita“ koji se bavio proizvodnjom oružja i vojne opreme, odnosno eksploziva otvoren je krajem 2019. godine Rješenjem Općinskog suda u Travniku, uz prethodnu saglasnost Federalnog ministarstva energije, rudarstva i industrije.

Kao razlog  za otvaranje stečajnog postupka tada je navedena  platežna nesposobnost, jer duže vremensko razdoblje Društvo nije bilo u stanju izmirivati svoje obveze, transakcijski računi su bili blokirani i na nekretninama su zabilježeni tereti.

Ometanje revizora u kontroli

Na datum pokretanja stečajnog postupka, obaveze „Vitezita“ su iznosile oko 38 miliona KM, a potraživanja oko 1,7 miliona KM.

Posljednju reviziju finansijskih izvještaja „Vitezita“ Ured za reviziju institucija FBiH obavio  je za 2020. godinu, ali uz ograničenja revizorima koje je kako su oni i naveli u svom izvještaju nametnula stečajna upraviteljica, zbog pokrenute „stečajne likvidacije“.

Revizori su tada „Vitezitu“ dali negativno mišljenje, a nakon toga uslijedil aje prodaja imovine ove kompanije.

Uskoro ćemo saznati da li će istraga FUP-a rezultirati eventualnom optužnicom pred nadležnim Sudom u Travniku i hoće li biti razotkriveni glavni krivci za malverzacije u „Vitetitu“ o kojima mediji u BiH godinama pišu, ali do sada nije bilo spremnosti da se s njima pozabave i nadležni i da sankcioniraju odgovorne.