Nauka

Olupina broda koji je pokušao da upozori Titanik na fatalni ledeni brijeg konačno pronađena

Olupina broda koji je pokušao da upozori Titanik na santu leda koja ga je potopila na svom prvom putovanju, pronađena je na dnu Irskog mora.

Britanski trgovački parobrod SS Mesaba poslao je Titaniku radio-poruku upozorenja 15. aprila 1912. dok je prelazio Atlantik. Poruku je primio Titanik, koji je proglašen kao nepotopiv, ali nije stigla do glavnog kontrolnog centra broda.

Kasnije te noći, Titanik je udario u ledeni brijeg i potonuo. Više od 1.500 ljudi poginulo je u brodolomu.

Mesaba je nastavila da plovi kao trgovački brod sve dok ga 1918. nije torpedovala njemačka podmornica. Poginulo je dvadeset ljudi, uključujući i komandanta broda.

Njegova tačna lokacija bila je nepoznata više od jednog vijeka, ali naučnici su sada pronašli olupinu Mesabe koristeći sonar.

Alat za istraživanje na moru koristi zvučne talase kako bi omogućio mapiranje morskog dna do toliko detalja, da je otkriće sonara, osiguralo istraživačima na Univerzitetu Bangor i Univerzitetu Bornmaut u Velikoj Britaniji da sa sigurnošću identifikuju olupinu broda u Irskom moru.

Michael Roberts, pomorski geonaučnik sa Univerziteta Bangor u Walesu, predvodio je istraživanja, a već nekoliko godina radi u sektoru morske obnovljive energije na proučavanju uticaja okeana na infrastrukturu za proizvodnju energije. Olupine brodova su se pokazale kao vrijedan izvor informacija u ovoj oblasti.

"Znali smo da je bilo mnogo brodoloma u Irskom moru, ostaci plovila mogli bi da pruže koristan uvid u to šta se dešava kada stvari završe na morskom dnu", objasnio je Roberts.

Kada je Roberts počeo da radi sa Ines McCartney, pomorskim arheologom i istraživačem na Univerzitetu Bangor, "komadi slagalice" su počeli da se uklapaju.

"McCartney je bio zaista zainteresovan za primjenu te nove tehnologije na olupine broda kako bi ih identifikovao", rekao je Roberts.

"Ranije smo mogli da ronimo na nekoliko lokacija godišnje da bismo vizuelno identifikovali olupine. Jedinstvene sonarne sposobnosti Princa Madoga (namjenskog istraživačkog broda) omogućile su nam da razvijemo relativno jeftino sredstvo za ispitivanje olupina. Možemo povežite ovo nazad sa historijskim informacijama bez skupe fizičke interakcije sa svakom lokacijom", kaže je McCartney.

Pogrešne identifikacije

Roberts je rekao da su troškovi otkrivanja i identifikacije svake olupine bili između 800 funti (855 dolara) i 1.000 funti (1.070 dolara).

Inače, mnoge novoidentifikovane olupine, uključujući Mesabu, bile su pogrešno identifikovane u prošlosti, rekli su istraživači. McCartney je opisao tehniku korišćenja sonara sa više zraka kao "igru pomorske arheologije" koja omogućavajući historičarima da koriste podatke koje pruža, da popune praznine u razumijevanju događaja.

"Mnogo olupina je u dubokoj vodi. Tamo dole nema svjetla, tako da se uopšte ne vidi mnogo. Ako bi ronilac sišao i preplivao dužinu olupine - nikada ne bi dobili slike kakve bismo mi dobili zbog obima ovih stvari. Toliko je sedimenta da jednostavno ne možete da vidite sve. Dakle, to je način da zaista efikasno vizualizujete koristeći zvuk da vidite nešto što ne možete videti golim okom - kao što je ultrazvuk tokom trudnoće", objasnio je savremenost primjenjene tehnologije Roberts.