Sam Parnia, naučnik i vanredni profesor na Medicinskom centru Univerziteta Langone u New Yorku, smatra da je otkrio dokaze koji potvrđuju da postoji zagrobni život, prenosi Daily Mail.
Već 30 godina analizira studije u kojima su učestvovali pacijenti koji su nakratko bili klinički mrtvi jer im je srce stalo, a zatim uspješno oživljeni. Većina njih kaže da su proživljavali svaki trenutak svog života.
Rana faza smrti
Posebno mu je interesantno što ih većina opisuje da su proživljavali sjećanja, ne samo iz vlastite perspektive, nego i “kroz oči drugih ljudi”. Fenomen opisuje kao “ranu fazu smrti”, a istraživanjem je pokušao otkriti gdje život završava i počinje smrt.
"Proučavao sam ovo na hiljadama ljudi, koristeći mnogo različitih naučnih metoda. Nevjerojatno, ali pacijenti kažu da u tom trenutku prolaze kroz novo iskustvo. Osjećaju da njihova svijest postaje lucidnija i pokušavaju prikupiti informacije o tome što se događa dok ih liječnici i medicinske sestre pokušavaju oživjeti", prenosi njegove riječi britanski tabloid.
Objašnjava da u tom stanju, ponovno proživljavaju svaki trenutak svog života i interakcije koje su imali s drugima, iz vlastite i tuđe perspektive.
"Na primjer, ako su nekoga povrijedili, proživljavaju potpuno istu bol kao i ta osoba. Ako su učinili nešto što je izazvalo sreću kod drugih, proživljavaju njihove pozitivne emocije", kaže Parnia.
Slična iskustva
Studije već godinama pokazuju da ljudski mozak nakratko i dalje funkcionira normalno, iako je srce stalo. Također je dokazano da mozak može imati sporadične nalete aktivnosti čak i nakon sat vremena bez kisika.
"Ništa od ovoga nije kako smo očekivali da će biti, nismo trebali moći istražiti što se događa nakon smrti. Odjednom cijeli svoj život procjenjujete na temelju prizme morala i etike", ističe Parnia za britanski tabloid.
Mada se aktivnost mozga nakon kliničke smrti još uvijek istražuje, glavno pitanje među stručnjacima je zašto toliko ljudi ima slična iskustva u toj situaciji, prenosi Jutarnji. hr.