Nauka

Ono što su naučnici otkrili na južnoj obali Perua ledi krv u žilama: “Slučaj koji nikada ranije nije bio dokumentiran”

U Peruu je otkriveno gotovo 200 primjera ljudskih kičmi upletenih na štapove od trske, što otkriva jedinstven način postupanja s mrtvima koji nikada ranije nije bio dokumentiran u regiji, prema novoj studiji, prenosi CNN.

Međunarodni tim istraživača koji radi u dolini Chincha, na južnoj obali Perua, pronašao je većinu "kičmi na štapovima" u velikim domorodačkim grobovima poznatim kao "chullpas", koji datiraju stotinama godina unatrag otprilike iz vremena kada su evropski kolonizatori su bili prisutni u ovoj južnoameričkoj zemlji.

Od 192 kičme pronađene na štapovima u regiji, arheolozi su otkrili da su, u gotovo svakom slučaju, kičma pripada ostatacima jedne osobe, prema studiji objavljenoj u utorak u arheološkom časopisu Antiquity.

Čini se da su odrasli i maloljetnici u autohtonoj zajednici bili ti koji su odabrani za ovu jedinstvenu praksu i, prema istraživačima, smatra se da su "kičme na štapovima" stvorene između 1450. i 1650. - kada je došlo do kraja vladavine Inka i kada je evropska kolonizacija postala je raširena i dominantna u regiji.

Jacob L. Bongers, glavni autor studije, rekao je da je ovo razdoblje bilo "turbulentno" u historiji doline Chincha, jer su "epidemije i glad desetkovale lokalno stanovništvo".

Prije dolaska Evropljana, dolina Chincha bila je dom Kraljevstva Chincha od 1000. do 1400. i čak je uspostavila savez s moćnim Carstvom Inka. Ali kako su europski kolonizatori ušli u regiju, stanovništvo je desetkovano jer je 1533. godine palo s više od 30.000 stanovnika na samo 979 do 1583. godine.
Bongers, viši naučni saradnik za arheologiju na Univerzitetu East Anglia u Ujedinjenom Kraljevstvu, također je dokumentirao pljačku stotina grobova u regiji u prethodnim istraživanjima.

"Pljačka domorodačkih grobova bila je široko rasprostranjena diljem doline Chincha u kolonijalnom razdoblju. Pljačka je prvenstveno imala za cilj uklanjanje grobnih dobara od zlata i srebra i išla bi ruku pod ruku s evropskim naporima da se iskorijene autohtone religijske prakse i pogrebni običaji", Bongers je rekao u priopćenju.

Analiza "kičmi na štapovima" sugerira da su oni mogli biti stvoreni da poprave štetu nanesenu mrtvima pljačkom, kaže studija. Radiokarbonsko datiranje koje je proveo istraživački tim pokazuje da se uplitanje kralježnice na stupove trske dogodilo nakon početnog pokopa tijela.

"Ovi slučajevi 'vertebrae-on-posts' su vjerovatno napravljeni da rekonstruiraju mrtve kao odgovor na pljačku grobova", rekao je Bongers.

"Naši nalazi sugeriraju da kičme na štapovima predstavljaju izravan, ritualiziran i autohtoni odgovor na evropski kolonijalizam."

Za mnoge starosjedilačke skupine u dolini Chincha, tjelesni integritet nakon smrti bio je od velike važnosti. Prema studiji, autohtoni narodi u regiji bili su uključeni u jedinstvene tretmane mrtvih. Obližnji narod Chinchorro razvio je prve poznate tehnike umjetne mumifikacije, hiljadama godina prije nego što su stari Egipćani prakticirali ovaj pogrebni obred.

Kada su evropski kolonizatori uništili mumije u planinskom području Anda, domorodačke skupine spasile su što su mogle od desetkovanih ostataka kako bi napravili nove ritualne predmete.

Kičme na štapovima pronađenim u dolini Chincha mogu predstavljati sličan pokušaj rekonstrukcije oštećenih mrtvih i tjelesnog integriteta nakon pljačke.

"Ritual igra važnu ulogu u društvenom i vjerskom životu, ali može postati dijelom sukoba, posebno tokom razdoblja osvajanja u kojima se uspostavljaju novi odnosi moći", rekao je Bongers. "Ova otkrića potvrđuju kako su grobovi jedno područje u kojem se ovaj sukob odvija", kaže Bongers.