Debelo crijevo sastoji se od kolona i rektuma te se maligni tumori nastali u nekom od ta dva područja zajednički nazivaju kolorektalnim karcinomom. Faktori rizika za razvoj ove bolesti uključuju dob, porodičnu anamnezu, određena genetska stanja, faktore načina života poput prehrane i tjelesne aktivnosti te upalne bolesti crijeva, objašnjava onkolog Davor Kust.
Bolest koja često započinje kao benigno izbočenje sluznice crijeva (polip), koji se s vremenom može razviti u maligni tumor. Stoga je izuzetno važno njegovo rano otkrivanje i uklanjanje koje se obavlja tokom kolonoskopije.
Ipak, zabrinjava činjenica da je sve više mladih koji obolijevaju od ove bolesti. Časopis Annals of Oncology objavio je koje ukazuje na povećanje stope smrtnosti od raka crijeva među ljudima u dobi od 25 do 49 godina u Evropskoj uniji, a kao najčešće uzroke spominje prekomjernu tjelesnu težinu, ultraprerađenu hranu i preveliku konzumaciju alkohola.
Šta jesti?
Posebno kad je prehrana u pitanju smanjiti rizik od raka debelog crijeva možemo uz namirnice koje obiluju vlaknima i koja je što manje obrađena. Potrebno je unositi od 25 do 35 grama vlakana dnevno kako biste održali zdravo crijevo. Vlakna unesite kroz mahunarke poput soje, graška, leće, brokule, mrkve, graha, bijelog luka, zatim smeđe riže ili hljeba od cjelovitog zrna pšenice te kroz voće poput bobičastog voća, kruške, jabuke, narandže i banane koji su uz povrće snažno oružje protiv raka. Osim vlakana sve su ove namirnice sjajni izvori proteina i mnoštva vitamina koji su također važni za zdravlje crijeva. Također, konzumirajte proteine poput ribe i peradi u umjerenim količinama, orašaste plodove i birajte nemasne mliječne proizvode. Pijte puno tekućine i osigurajte dovoljan unos vitamina B6, C i E koji su se pokazali osobito dobrim u prevenciji kolorektalnog raka.
Šta izbjegavati?
Izbjegavajte crveno i mesne prerađevine te alkohol koji se osobito pokazao poveznicom s nastankom raka, agresivnijeg i smrtonosnijeg s onim koji se dijagnosticira kod starijih osoba.
Dvostruko korisno
Uravnotežena prehrana može pridonijeti održavanju zdrave tjelesne težine, što smanjuje rizik od razvoja raka, a smanjeno konzumiranje alkohola i nepušenje pridonose općem zdravlju te istodobno utječu i na zdravlje crijeva.