Vladajuća koalicija u Republici Srpskoj očito je, igrajući na kartu "patriotizma", očekivala da će tačka dnevnog reda o o reakciji Narodne skupštine RS na predloženo usvajanje rezolucije o genocidu u Srebrenici u Ujedinjenim narodima, glatko biti usvojena.
Međutim, opozicioni poslanici nisu tako mislili, već su počeli vladajuće "rešetati" optužbama, kako su dopustili ključne pozicije u Ministarstvu vanjskih poslova Bosne i Hercegovine i u Ujedinjenim narodima bošnjačkim kadrovima - odnosno Elmedinu Konakoviću i Zlatku Lagumdžiji.
Politička trgovina
Optužili su aktuelnog predsjednika RS Milorada Dodiku i njegove partnere za političiku trgovinu, koja je dovela na pozicije Konakovića i Lagumdžiju, te im omogućili da preduzmu inicijativu i u UN-u pokrenu pitanje donošenja rezolucije.
“Da Dodik nije prozivao velike sile, da nije vrijeđao američkog ambasadora, da nije oduzimao agremane Nijemcima, da nije govorio kako neće dijeliti vazduh sa muslimanima ne bismo bili u ovakvim problemima”, izjavio je Neboška Vukanović, lider Liste za pravdu i red.
Igor Crnadak, iz PDP-a, rekao je da vlastima u RS fokus nije bila rezolucija," jer u njoj nema tendera, javnih nabavki i sličnih finansijskih aspekata".
“Nemojte govoriti da nije bitan Zlatko Lagumždija. Itekako je bitan. Da je sam, ne bi mogao ništa da uradi, ali je njegov aganžman tamo bio od ogromnog značaja za tu ideju koja gura rezoluciju.
Zašto niste razmišljali na vrijeme? Zašto niste tražili od Lagumdžije na koalicionom sporazumu za sastavljavlje Vijeća ministara i njegovog imenevanja, s obzirom da ide na poziciju na koju ide, da nema nikakvih predlaganja ni podržavanja rezolucija, deklaracija i drugih dokumenata koji se tiču Bosne i Hercegovine bez jedinstvenog stava u Predsjedništvu", rekao je Crnadak.
Prethodno je predsjednik Narodne skupštine RS Nenad Stevandić zatražio od poslanika da usvoje akt koji će poslati u vidu protesta misijama pri Vijeću sigurnosti zbog predložene rezolucije o Srebrenici.
Sutra glasanje
On je podsjetio da je za sutra, 23. maja zakazano glasanje o predloženoj rezoluciji u sjedištu UN u New Yorku.
"Mi smo u NSRS i Vladi RS učinili sve što je u našoj mogućnosti da spriječimo to.
Naši glavni argumenti su da se ovim činom krše Dejtonski mirovni sporazum, Ustav BiH i međunarodno pravo jer u BiH nije postignut konsenzus oko tog pitanja", rekao je Stevandić.
Osim predlagača rezolucije, kako tvrdi, "međunarodno pravo krše sponzori, poput Sjedinjenih Američkih Država i Njemačke“.
"Još jednom, predložena rezolucija ne vodi pomirenju u BiH i zato ćemo i u protestu zatražiti povlačenje rezolucije iz procedure", rekao je Stevandić.
Na njegov prijedlog, kao tačka dnevnog reda ove redovne sjednice, uvršteno je zauzimanje stava NSRS u vezi s predloženom rezolucijom o Srebrenici.