Ceremonija otvaranja Olimpijskih igara imala je za cilj "potaknuti razmišljanje" koristeći globalnu publiku za promoviranje različitosti i sloboda u Francuskoj, kažu organizatori Pariz 2024.
Oni su ovo odgovorili na pitanje na današnjoj press-konferenciji o o očiglednim "uvrijeđenim reakcijama" na spektakl iz katoličke i muslimanske perspektive i onih "zemalja koje ne dijele inkluzivnost i seksualnu slobodu".
Jedna scena s drag umjetnicima na ceremoniji je na društvenim mrežama promatrana kao interpretacija Posljednje večere Leonarda da Vincija koju su neki smatrali uvredljivom, uključujući zamjenika italijanskog premijera Mattea Salvinija koji ju je nazvao uvredljivom i "ljigavom".
"Otvaranje Olimpijskih igara vrijeđanjem milijardi kršćana diljem svijeta bio je stvarno loš početak", napisao je na X.
"Zamislili smo ceremoniju da pokažemo naše vrijednosti i načela pa smo dali vrlo predanu poruku", rekao je predsjednik Pariz 2024. Tony Estanguet.
"Ideja je bila stvarno potaknuti razmišljanje. Htjeli smo imati što jaču poruku."
Organizatori su sarađivali s Međunarodnim olimpijskim odborom na temama koje su željeli prikazati u emisiji - uključujući promicanje LGBTQ+ i prava žena.
"Naravno da smo morali uzeti u obzir međunarodnu zajednicu", rekao je Estanguet, prenosi Sky News.
"Kada smo to rekli - to je francuska ceremonija za Francuske igre - pa smo vjerovali našem umjetničkom direktoru.
"U Francuskoj imamo slobodu izražavanja i htjeli smo je zaštititi."
Umjetnički direktor Paris 2024. Thomas Jolly bio je zbunjen negativnim reakcijama na predstavu koja je mostove pretvorila u kulise za umjetničke performanse.
"Naša je ideja bila inkluzija", rekao je Jolly.
“Naravno da se postavljaju pitanja kada želimo sve uključiti, a ne isključiti. Naša tema nije bila subverzivnost. Nikada nismo htjeli biti subverzivni. Željeli smo razgovarati o različitosti. Raznolikost znači biti zajedno. Htjeli smo uključiti sve.
U Francuskoj imamo umjetničku slobodu. Sretni smo što u Francuskoj živimo u slobodnoj zemlji2, rekao je on.
Muzički set Barbare Butch - DJ-ice koju su organizatori opisali kao "LGBT ikonu" - puštao se u dijelu ceremonije za raznolikost.
Ali nekoliko zemalja u kojima su istospolni odnosi kriminalizirani - uključujući Pakistan, Katar, Somaliju i Ugandu - učestvovalo je u paradi sportista u petak.
Govoreći općenito, Jolly je proširio viziju poruke ceremonije, rekavši: "Imamo pravo voljeti koga želimo. Imamo pravo ne biti vjernici. Imamo puno prava i to je ono što sam želio prenijeti."