Tehnologija

Noćna mora za policiju: Oružje iz 3D printera našli su u tri evropske zemlje, već se koristilo u napadima

Razvoj tehnologije 3d vatrenog oružja sadašnja je i buduća prijetnja, zaključak je konferencije koju je u Nizozemskoj organizirao Europol u saradnji s nizozemskom policijom.

Kako bi se uhvatili ukoštac s ovom problematikom, 120 sudionika iz 20 zemalja razmijenilo je informacije o borbi protiv nedozvoljene trgovine vatrenim oružjem potpuno ili djelomično razvijenih 3d tehnologijom, prenosi 24sata.hr.

Takvo oružje u nekoliko je navrata korišteno u napadima ili zaplijenjeno na području nekoliko evropskih zemalja.

Ubistva u Halleu

Još 2019. dvoje ljudi ubijeno je u njemačkom Halleu vatrenim oružjem kućne izrade, koje je počinitelj izradio na temelju nacrta preuzetog s interneta za djelomičnu proizvodnju oružja pomoću 3D pisača.

U aprilu 2021. španska nacionalna policija upala je u ilegalnu radionicu na Kanarskim otocima koja je proizvodila 3D printano oružje.

Zaplijenili su dva 3D printera, zajedno s dijelovima pištolja, replikom jurišne puške i nekoliko priručnika o urbanom gerilskom ratu. Vlasnik radionice je uhiapšen.

Mjesec kasnije, dva muškarca i žena uhapšeni su u gradu Keighley u Ujedinjenom Kraljevstvu u sklopu istrage o desničarskom terorizmu. Svi troje optuženi su za posjedovanje dijelova 3D printanog oružja.

Vještak za balistiku Dubravko Gvozdanović pojašnjava da 3d tehnologija još nije dovoljno razvijena kako bi se njom moglo napraviti pravo, funkcionalno oružje.

"Naravno da je to i dalje improvizacija odnosno kućna radinost. To jesu alatke koje mogu ubiti, ali nisu vatreno oružje u pravom smislu te riječi. I ranije ste imali situacije u kojima se izrađivalo oružje kućne radinosti poput olovke pištolja, mobitela pištolja, ali to su bila vrlo primitivna oružja na sistemu opruge i, uglavnom, s metkom slabijih balističkih kapaciteta.

Danas je 3d printanje olakšalo situacije da napravite oružje koje će ispaliti dva do tri metka. Većinom se rade u slabijim kalibrima jer ta tehnologija još nije na razini da bi se moglo izraditi oružje koje će ispaliti više metaka u jačem kalibru. Još uvijek se od stvarnih materijala ne mogu printati bitni, ključni dijelovi oružja kad dolazi do opaljenja poput cijevi ili zatvarača", kaže stručnjak za oružje.

Jedan metak

Spomenuo je primjer prvog pištolja koji je u potpunosti bio napravljen u 3D tehnologiji.

"On je mogao ispaliti jedan metak, nakon čega ste ga morali ponovno napuniti kako bi ispalio sljedeći metak. Nazvan je Liberator po uzoru na pištolj koji je američka vojska proizvela tokom 2. Svjetskog rata za upotrebu na okupiranim područjima.

Riječ je o vrlo jednostavnoj konstrukciji koju bi svaki kovač mogao napraviti, a ono što 3D tehnologija omogućava je da neko bez ikakvog tehničkog znanja sam proizvede jedno takvo primitivno oružje", govori Gvozdanović.