U saradnji s Atlantskom inicijativom i Centrom za edukaciju sudija i tužilaca FBiH, te uz podršku ureda OPDAT-a Ministarstva pravde SAD-a, Misija OSCE-a u Bosni i Hercegovini organizirala je trodnevnu konferenciju od 25. do 27. septembra na Jahorini, koja se fokusirala na procesuiranje slučajeva terorizma u Bosni i Hercegovini. Kako je istaknuto, učinkovito pravosuđe ključno je za osiguranje sigurnosti i borbu protiv terorizma.
Konferencija je omogućila razmjenu iskustva među sudijama, tužiocima i stručnim saradnicima Suda BiH i Tužilaštva BiH o istragama u slučajevima terorizma i prikupljanju dokaza.
Naglašen je jedinstveni stepen proceduralne i materijalne složenosti u slučajevima terorizma, posebno u zonama sukoba gdje veza između terorizma i drugih zločina često zamagljuje pravne i operativne granice.
Studije stvarnih slučaja koje su podijelili stručnjaci iz Sekretarijata OSCE-a, Eurojust-a, Njemačke, Nizozemske i Sjedinjenih Američkih Država istraživale su ključne aspekte i izazove u ovoj kritičnoj oblasti. Konferencija je utvrdila prioritete za međunarodnu podršku.
"Privođenje terorista pravdi u okviru vladavine prava je vitalni aspekt efikasne strategije za borbu protiv terorizma. Za efikasnu implementaciju Strategije za prevenciju i borbu protiv terorizma, moramo ostati predani i oprezni, s obzirom na brzo evoluirajuću prirodu terorizma - izjavio je ambasador Brian Aggeler, šef Misije OSCE-a u BiH.
Majda Halilović, šefica odjela za istraživanje i politiku Atlantske inicijative, objasnila je da su na dnevnom redu bile teme koje se ne bave samo pravnim aspektima terorističkih akata i povezanosti terorizma i ratnih zločina, nasilnog ekstremizma i govora mržnje, već i drugih faktora koji su ključni za razumijevanje terorizma i nasilnog ekstremizma.
"Za nas koji radimo u oblasti borbe protiv terorizma i nasilnog ekstremizma, pravosudni odgovor na ove izazove je od posebne važnosti - kazala je.
Arben Murtezić, direktor Centra za edukaciju sudija i tužilaca FBiH, naglasio je da je za borbu protiv terorizma potreban multidisciplinarni pristup, koncept koji ova obuka oslikava.
"Isto tako, ovo je jedna od oblasti gdje je uloga civilnog društva vrlo izražena. U tom smislu, imamo privilegiju da sarađujemo sa Atlanskom inicijativom. Misija OSCE-a u BiH i naš Centar su višedecenijski partneri i zajedno smo stekli izuzetno iskustvo koje smo i ovaj put primijenili - kazao je Murtezić.
Ova konferencija dio je širih napora Misije OSCE-a u BiH na jačanju kapaciteta vlasti i pravosuđa u BiH za efikasnu prevenciju, borbu i procesuiranje slučajeva terorizma, saopćeno je iz OSCE-a.