Predsjednica Kosova Vjosa Osmani razgovarala je danas sa ambasadorima Francuske, Švedske, Holandije, Belgije i Austrije na Kosovu o dešavanjima nakon sastanka tehničke radne grupe za vize Vijeća Evropske unije 13. oktobra u vezi sa liberalizacijom viza za građane Kosova.
Na sastancima sa ambasadorima država Evropske unije, Osmani je zahvalila na podršci koju su države članice EU dale za viznu liberalizaciju Kosova i podsjetila da je prije nekoliko dana Evropska komisija u godišnjem Izveštaju o napretku za Kosovo potvrdila da podržava datu preporuku za ukidanje viza za Kosovo i nalaz da je Kosovo ispunilo sve kriterijume, saopšteno je iz Predsjedništva Kosova.
Osmani je istakla potrebu da se političko odlučivanje o liberalizaciji viza unutar EU zaključi u okviru češkog predsjedavanja EU, znajući da o ovoj temi nema suprotstavljenih stavova nijedne od članica EU.
S tim u vezi, predsjednica je izrazila uverenje da tehnički zahtjevi koje postavljaju neke od država članica EU u vezi sa ETIAS, evropskim sistemom za autorizaciju i informisanje o putovanjima, ne utječu na političko donošenje odluka i određivanje datuma stupanja na snagu odluke o liberalizaciji viza za građane Kosova. Ona je iznijela argumente da bi suprotna situacija dovela građane Kosova u diskriminatorniji položaj.
Osmani je naglasila da će Kosovo biti uključeno u ETIAS, kao i sve druge zemlje, onog trenutka kada taj sistem proradi, ali bez utjecaja na datum stupanja na snagu odluke o viznoj liberalizaciji.
Predsjednica će narednih dana nastaviti sastanke sa ostalim ambasadorima zemalja članica EU.
Ministar unutrašnjih poslova Češke Vik Rakušan potvrdio je da većina zemalja članica Evropske unije podržava liberalizaciju viza za Kosovo. Ministar Rakušan je danas nakon sastanka ministara unutrašnjih poslova Evropske unije, potvrdio je da je debata o vizama za Kosovo sada na nacionalnom nivou, gdje se odvijaju interne konsultacije između zemalja članica.
Naredni sastanak radne grupe, na kojem će se ponovo raspravljati o pitanju viza, biće održan 9. i 10. novembra, a sve zainteresovane zemlje imaju rok do 21. oktobra da dostave svoje pisane komentare češkom predsjedništvu kako bi se pripremio sljedeći sastanak.