jačanje kapaciteta

Osmani: Vjerujem da će nas američki Kongres podržati u kupovinu protutenkovskih projektila

Predsjednica Kosova Vjosa Osmani vjeruje da će američki Kongres podržati prodaju protuteknskovskih projektila "Javelin" i prateće opreme čija je vrijednost 75 miliona dolara, a nakon što je State Department u četvrtak odobrio Kosovu kupovinu spomenutih projektila.

"Naša Republika ulazi u novu i odlučujuću fazu jačanja odbrambenih kapaciteta. To uključuje razvoj Kosovskih sigurnosnih snaga (KSS) u skladu sa standardima NATO-a i produbljivanje odnosa s našim strateškim partnerom, Sjedinjenim Američkim Državama", napisala je kosovska predsjednica na Facebooku.

Osmani je istaknula kako ima puno povjerenje da će američki Kongres podržati ovu prodaju, kao čin koji će povećati sigurnost Kosova, regije i cijelog evropskog kontinenta.

Vrhovna komandantica KSS podsjetila je da su s američkim državnim sekretarom Antonyijem Blinkenom u julu prošle godine razgovarali o odobrenju programa prodaje inozemne vojne opreme.

Riječ je o 246 projektila "Javelin" FGM-148F, kao i o 24 lansirne jedinice, a administracija američkog predsjednika u četvrtak je obavijestila Kongres o predloženoj prodaji tog oružja Kosovu.

Predložena prodaja poboljšat će dugoročne kapacitete Kosova za obranu suvereniteta i teritorijalnog integriteta, napisali su iz Pentagona.

No srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić kazao je kako je odluka SAD o prodaji protutenkovskih projektila Kosovu veliko razočarenje za Srbiju ali da će se ta zemlja unatoč takvoj odluci nastaviti ponašati odgovorno i doprinositi stabilnosti na Balkanu.

Vučić je to izjavio tokom susreta s veleposlanikom SAD u Srbiji Christopherom Hillom koji ga je obavijestio o američkoj odluci.

Srbija ne priznaje neovisnost Kosova proglašenu 2008. godine i de facto je izgubila svu kontrolu nad tom bivšom pokrajinom od bombardiranja NATO-a zbog čega su se srbijanske snage morale povući nakon rata protiv boraca za kosovsku neovisnost.

Kosovo, koje ima oko 1,8 miliona stanovnika i veliku većinu čine etnički Albanci, dosada je priznalo više od 110 zemalja. Na sjeveru Kosova živi oko 50.000 Srba koji ne priznaju neovisnost Kosova i koje podržava službeni Beograd a koji se često sukobljavaju s kosovskom policijom. U oružanom napadu koji se tako dogodio u selu Banjska, u septembru prošle godine poginuo je jedan kosovski policajac te tri srpska napadača.