Vijesti

Osmanović: Sufinansirat ćemo zapošljavanje 300 članova porodica šehida i poginulih boraca

Ministarstvo za boračka pitanja Kantona Sarajevo kroz interresornu saradnju sa Ministarstvom za rad, socijalnu politiku, raseljena lica i izbjeglice Kantona Sarajevo i u saradnji sa JU „Služba za zapošljavanje Kantona Sarajevo“ podržalo je zapošljavanje 300 članova porodica šehida i poginulih boraca.

Realizira se po prvi put

O ovom značajnom programu mjera za podsticaj zapošljavanja i održavanju više stope zaposlenosti i poboljšanju strukture zaposlenih u Kantonu Sarajevo razgovarali smo sa ministrom za boračka pitanja Kantona Sarajevo, Omerom Osmanovićem.

Sa konferencije za medije kada je predstavljen novi projekat

Kako nam je na samom početku razgovarao kazao, posebno je ponosan na ovaj projekat jer se realizira po prvi put.

"Želio bih da kažem da sam veoma ponosan na ovaj projekat, koji se inače realizuje po prvi put, kroz program sufinansiranja zapošljavanja šehidskih porodica i porodica poginulih boraca, pod nazivom ‘’Vaučer za posao’’’. U saradnji sa Ministarstvom za rad, socijalnu politiku, raseljena lica i izbjeglice KS i JU ‘’ Služba za zapošljavanje KS’’ sufinansirat ćemo zapošljavanje 300 članova porodica šehida i poginulih boraca, koji će na ovaj način dobiti priliku za zaposlenje u struci. Ono što ovaj projekat čini revolucionarnim jeste to što će se po prvi put ugovori o radu zaključivati na 24 mjeseca, uz obavezu poslodavca da po isteku ovog perioda angažovano lice zadrži u radnom odnosu i finansira još 12 mjeseci. Ovim projektom ćemo osigurati zaposlenje za pripadnike ove populacije naredne tri godine, čime ujedno rješavamo i statusno pitanje ovih lica", kazao je za Raport ministar Osmanović.

Pojasnio je da pravo učešće u ovom projektu imaju osobe sa statusom člana šehidske porodice i porodice poginulih boraca (roditelji, bračni partner i djeca), a koje su prijavljene na evidenciju nezaposlenih u Kantonu Sarajevo.

"Nakon što preuzme vaučer u Službi za zapošljavanje ili na web stranici Službe, nezaposlena osoba će pronaći poslodavca koji će je zaposliti, te predati vaučer na dalje postupanje. Poslodavci koji žele učestvovati u programu, dužni su podnijeti aplikaciju u roku predviđenom Javnim pozivom, te priložiti traženu dokumentaciju. Bitno je napomenuti da u Programu ne mogu učestvovati poslodavci koji ne izmiruju obaveze uplate javnih prihoda, oni koji nemaju radnike prijavljene na penzijsko-invalidsko osiguranje, te udruženja, zadruge i fondacije", kazao je ministar Osmanović.

Izdvojeno 6 miliona maraka

Službeni podaci govore da na evidenciji Službe za zapošljavanje imamo oko 450 lica iz ove kategorije koja aktivno traže zaposljenje.

Da je ovo prvi put da se želi pomoći na ovakav način i ovoj kategoriji, potvrdio nam je i Osmanović.

"Nažalost, da. Poražavajuća je činjenica da 30 godina nakon rata u Kantonu Sarajevo još uvijek na evidenciji Službe za zapošljavanje imamo oko 450 lica iz ove kategorije koja aktivno traže zaposlenje. Smatram da je krajnje vrijeme da se riješi zaposlenje pomenutih lica, koja su godinama obespravljena i na margini bez mogućnosti ostvarivanja prednosti pri zapošljavanju, koja im je zakonski zagarantovana. Ovim se ujedno doprinosi smanjenju trenda odlaska mladih iz naše domovine", navodi on.

U posljenje vrijeme često se raspravljalo baš o ovoj temu, te su nadležni nalazili se i na meti kritika. Na pitanje zbog čega se ovoliko dugo čekalo, ministar je za Raport kazao:

"Najveći problem sa kojim se suočavaju pripadnici ove kategorije prilikom zaposlenja, jeste nepoštivanje zakonski predviđene prednosti, koju ne provode poslodavci prilikom Javnih konkursa. Iako je Ministarstvo kroz svoje zakonske propise definisalo ostvarivanje ove prednosti, donošenjem Uredbe o jedinstvenim kriterijima i pravilima za zapošljavanje branilaca i članova njihovih porodica u institucijama u Kantonu Sarajevo, Gradu Sarajevo i općinama u Kantonu Sarajevo, nažalost svjedoci smo neprovođenja iste u praksi.

Ovim putem želio bih pozvati sve organe i institucije koje su u obavezi primjene ove Uredbe, kao i institucije nadležne za nadzor provođenja iste, da se zajednički uključimo u trajno rješavanje statusa ovih ljudi koji tolike godine čekaju na zaposlenje, jer njihovi članovi porodice su dali ono najvrijednije što su imali za ovu državu, svoj život, i to im nikako ne možemo nadokanditi.

Prema evidenciji koju imamo, u Kantonu Sarajevo postoji oko 950 pripadnika ove kategorije, od kojih 450 aktivno traži posao, dakle poziva i informiše se u Službi za zapošljavanje o eventualnim zaposlenjima. To su većinom visoko obrazovana djeca šehida i poginulih boraca", kazao je Osmanović.

Za ovaj program "Vaučer za posao" iz budžeta Kantona Sarajevo je izdvojeno 6 miliona maraka.

"Kroz Program mjera za podsticaj zapošljavanja, održavanja više stope zaposlenosti i poboljšanja strukture zaposlenih u 2022. godini, iz Budžeta Kantona Sarajevo ukupno je izdvojeno 20 miliona KM, od čega je za program ‘’Vaučer za posao’’ izdvojeno 6 miliona KM. Služba će poslodavcima koji budu obuhvaćeni ovim programom tokom 24 mjeseca refundirati sredstva u ukupnom iznosu od 1000 KM po novouposlenoj osobi (VSS i VŠS), zatim 700 KM sa SSS, VKV i KV, te 600 KM po novouposlenoj osobi NSS, PK i NK.
Na kraju bih iskoristio priliku da potaknem sve poslodavce, da apliciraju po programima za zapošljavanje, jer će na ovaj način i oni dobiti uposlenika čije će troškove plate i doprinosa kroz dvije godine pokrivati Služba za zapošljavanje Kantona Sarajevo", kazao je za naš portal Osmanović.