Region

Oštra reakcija iz kabineta patrijarha Irineja: SPC optužio vladiku Grigorija za antisrpstvo

Nakon što je vladika diseldorfski i cijele Njemačke Gligorije rekao da bi novac umjesto u crkve trebalo usmjeriti na izgradnju i uređenje bolnica, reagovao je kabinet patrijarha Irinea, koji je ovu izjavu protumačio kao "nesrećnu", uz ocenu da je vladika "(p)ostao perjanica antisrpskih i anticrkvenih krugova u Srbiji".

„Zgroženi smo nad činjenicom da se teška epidemiološka situacija u Srbiji i nesreća svih nas zajedno koristi za političke obračune i napad na Srpsku pravoslavnu crkvu“, navodi se, između ostalog, u saopćenju ispod kojeg je potpisan Kabinet patrijarha srpskog Irineja, kojim se reaguje na tekst, objavljen u listu "Danas", u kojem vladika Gligorije govori i o tome da bi novac trebalo "usmjeriti u bolnice, a ne u crkve".

„Ne iznenađuje nas izjava rečenog vladike, ali smo zgroženi nad činjenicom da se teška epidemiološka situacija u Srbiji i nesreća svih nas zajedno koristi za političke obračune i napad na SPC. Žalosti nas i činjenica što se jedan od episkopa SPC svrstao na stranu onih koji su do sada jasno pokazali ko su i šta su i da ne žele dobro SPC, a samim tim ni srpskom narodu“, piše u saopćenju.

Također, kabinet postavlja pitanje i "zbog čega je, ili, bolje reći, kome je potrebno da međusobno suprotstavi izgradnju Spomen-hrama Svetog Save na Vračaru, kao crkveni i nacionalni projekat, i epidemiju koronavirusa, kao i probleme države i naroda u teškoj borbi za život svakoga čovjeka"?

U saopćenju se dodaje da je "projekat izgradnje Spomen-hrama crkveno-državni projekat od izuzetnog značaja, započet prije više od 100 godina, i aktuelna odluka Vlade Srbije je samo jedna u nizu ranije dogovorenih mjera njegove realizacije, u čemu svoj veliki doprinos daju i Ruska Pravoslavna Crkva i ruska država".

Piše i da je "svako dovođenje u vezu ove odluke Vlade Srbije sa bilo čime osim sa izgradnjom Spomen-hrama je zlonamjerno i neistinito".

„SPC je nebrojeno puta i na razne načine pomagala i pomaže ne samo bolnice i zdravstveni sistem Srbije nego i mnoge druge institucije i pojedince kojima je pomoć potrebna. To čini i u ovim teškim danima borbe sa epidemijom, ali za medije poput Danas-a i ljude koji najprije vide trun u oku brata svoga, a brvno u oku svome ne osjećaju dobrotvorna djelatnost naše Crkve je ili nepostojeća ili potpuno zanemarljiva. Misija Crkve i njena dobrotvorna djelatnost po njihovom mišljenju ne zaslužuju mjesto na stranicama novina, a naročito ne zaslužuju naslovnu stranu“, dodaje se u saopćenju.

Također, navodi se i da "pošto i nepozvan i kanonski nenadležan umije da dijeli lekcije Patrijarhu srpskom, Svetom Sinodu i svima redom, vladika Grigorije bi mogao i da javno pokaže koliko je bolnica do sada izgradio ili makar da objasni zašto to nije činio ranije, u vrijeme dok je, umjesto bolnica, po Hercegovini gradio vinarije, hotele, ergele i tome slično, i to od sredstava koja je izdašno dobijao kako od Republike Srpske tako i iz budžeta Srbije".

„Zar su tada bolnice bile mnogobrojnije i opremljenije, a vrtića i škola više nego sada? Zašto je problem izgradnja Spomen-hrama u Beogradu, a nije izgradnja veleljepnih hramova u Mostaru, Trebinju ili Prebilovcima, koju je svesrdno pomogla Srbija? Treba li navoditi činjenicu da je svojevremeno vladika Grigorije, zbog obimnosti graditeljske jdelatnosti, osnovao Komisiju za izgradnju hramova i objekata u Eparhiji zahumsko-hercegovačkoj? Ovdje nećemo navoditi njegove druge biznismenske i menadžmentske podvige, sa kojima je javnost dovoljno upoznata i kojima se on lično ponosi i hvali“, navodi kabinet srpskog patrijarha.

Također, piše i da "nije lako razumjeti zbog čega se vladika Grigorije odriče Spomen-hrama na Vračaru".

„Ipak, jasno je da su mnoge njegove izjave, pa i ova posljednja, nažalost, populističke i politikantske, sračunate na popularnost u drugosrbijanskim i autošovinističkim krugovima. Vjerujemo da će na predstojećem Svetom Arhijerejskom Saboru imati priliku da ih objasni svojoj braći arhijerejima, jer je Sabor, kao najviše crkveno-zakonodavno tijelo Crkve, jedini ovlaćšen da donosi odluke po pitanju dalje izgradnje Spomen-hrama Svetog Save“, piše u saopćenju.

U njemu se navodi i da se "razumije da bi svoje stavove trebalo da obrazloži i čitavoj srpskoj javnosti, pogotovu onom dijelu koji sebe smatra živim i neodvojivim dijelom SPC i koji ne dijeli njegova mišljenja i stavove po raznim pitanjima, a ne samo da podilazi niskim strastima crkvoboraca zarobljenih u prelesti ovoga svijeta".

„Na kraju, sa žalošću konstatujemo i činjenicu da je vladika Grigorije ovom nesrećnom izjavom iz Njemačke (p)ostao perjanica antisrpskih i anticrkvenih krugova u Srbiji, ali ga ipak sa ljubavlju podsjećamo na davno izrečenu istinu: Dobar pastijer, jer što kaže inom - i sam svojijem potvrđuje činom“, zaključuje se u saopćenju srpskog patrijarha.

U tekstu koji je objavio list "Danas", vladika Grigorije između ostalog kaže da je više puta govorio da "ne treba graditi toliko crkava, jer imamo bolnice u kojima nema peškira, papira, gdje je sve zapušteno… "

„Teško je gledati sve to jer i to je odraz naše Crkve“, naveo je on.

Kazao je i da je još kao episkop Zahumsko-hercegovački 2013. godine donio preporuku da se na teritoriji kojom je tada upravljao do daljeg ne grade hramovi.

„Na ovaj način želimo da preporučimo svima koji su imali ili će imati namjeru da prilažu novac u izgradnju hramova, da planirana sredstva daju za uređenje ili izgradnju vrtića, škola, zdravstvenih ustanova i humanitarnih organizacija“, poručio je tada vladika, a njegove riječi naišle su na osudu najtvrđeg krila SPC i tvrdokornih vjernika.

Ipak, Grigorije je ostao pri svom stavu, ponavljajući:

"Bilo bi veoma dragocjeno da voljom i upornošću pomognemo bolnice i škole. Nemam ništa protiv gradnje crkava i hramova, kako bi to, uostalom, bilo moguće. Samo mislim da imamo dosta crkava i hramova, a čemu crkve i hramovi ako u njima neće biti ljudi", poručio je vladika Grigorije.