in memoriam

Otišla je Alma Suljević: Postoje stvari koje su neiskazive ljudskim govorom

Savremena bosanskohercegovačka umjetnica i profesorica Alma Suljević preminula je u 61. godini.

Suljević je studirala pravo i filozofiju, a diplomirala je na Akademiji likovnih umjetnosti u Sarajevu - Odsjek kiparstvo te će na ovoj akademiji ostati još dugi niz godina prenoseći bogato znanje na svoje studente.

Profesorica će ostati upamćena po brojnim nagradama i priznanjima koje je slagala u vitrinu, uključujući: Prvu nagradu na izložbi Collegium Artisticum, Područje skulpture (1992), Prvu nagradu na izložbi Collegium Artisticum, Oblast savremenih medija (2001), Grand Prix na izložbi Collegium Artisticum (2003.), a 2005. godine bila je nominirana za Nobelovu nagradu za mir kao borac za deminiranje.

Kad se pomene ova velika umjetnica, nezaobilazna je asocijacija na njenu čuvenu skulpturu simbola otpora Kentauromahia Re/Born koja je obišla je Sarajevo 2019., za njegov rođendan, i još jednom podsjetila na period rata 1992/95. godine.

Kinetička skulptura Kentauromahia nastala je za vrijeme najduže opsade Sarajeva, u periodu 1993/94, to je bio znak otpora i odgovora agresoru.

Sa ove prostorno-vremenske distance od 25 godina, Suljević je tada rekla da, nažalost, nisu epohalne vojne uspjehe napravili, „ali s drugog aspekta, sve su to bili civili koji su se branili, "nisu bili vojska, bili su neka vrsta naše policije koja je davala otpor okupiranog Sarajeva“.

"Međutim, jedna zbilja meni važna, meni kao umjetnici, kao nerealizirane majke čije je dijete nerođeno je ubijeno, ali nije samo moje ubijeno - ja pitam akademsku zajednicu, teologe, psihologe, zar samo 1.601 dijete je ubijeno i je li iko izbrojao svu onu djecu iz silovanih djevojčica, vađenu u devetom mjesecu. Koliko je to hiljada djece poginule u Sarajevu", opomenula je tad umjetnica.

Van svake razumne sumnje, dodala je, čovjek gubi razum, jer postoje stvari koje su neiskazive ljudskim govorom.

Nema sumnje, odlazak Suljević je nenadoknadiv gubitak za akademski i umjetnički svijet.