Arheološka istraživanja

Otkriće dječije grobnice u Egiptu naučnike ostavilo u čudu

Oni koji uistinu vole pse smatraju ih članovima porodice.

To znači da ih ne tretiraju kao svoje vlasništvo već suputnike koji nam život čine sretnijim i manje usamljenim. Ljudi su od davnina stvarali veze sa psima, a 2023. nam je stigla vijest iz Egipta koja je to dodatno potvrdila, samo priroda tog odnosa nije najasnija u ovom slučaju.

Arheolozi iz Centra za egiptološka istraživanja Ruske akademije znanosti otkrili su neobičnu grobnicu, koja se smjestila 100 kilometara jugozapadno od Kaira na području Faiyuma. U grobnici su uz tijelo djeteta, starog osam ili devet godina, nađeni ostaci čak 142 psa.

Ukop se datira na prijelaz iz stare u novu eru, dakle u vrijeme kada je Egipat u vlasti Rimljana. Gotovo većina pasa pokopanih s djetetom su bili štenci. Prema prvim podacima ovdje je riječ o raznim pasminama pasa koje su korištene u različite svrhe poput lova i čuvanja stoke.

Jesu li svi žrtve poplave?

Zoologinja koja je pregledala pse uočila je da na njima nema znakova nasilja, ali su nađeni tragovi plave gline. Ova je glina inače bila prisutna u egipatskim rezervoarima zbog čega se vjeruje da su psi žrtve poplave. Pretpostavlja se da je dijete umrlo sa psima i da je s njima zato i pokopano. O uvažavanju djeteta išao bi položaj pasa jer su oni pomno raspoređeni oko njega tako da su smješteni na bok i usmjereni prema malenom tijelu. No s druge strane je li tome bilo tako.

Ono što baca sumnju na to je lanena vrećica koju dijete ima na glavi. Jedini primjer kada je ona nađena na nekom tijelu je vezan uz  drevno pogubljenje, što baca sumnju na ranije spomenuto tumačenje. Uz to u blizini je bilo svetište posvećeno egipatskom Sobeku, a i sam način smrti povezan s vodom možda ima vezu sa žrtvovanjem ovom božanstvu.

Egipćani nisu pse tretirali svetima, no držali su ih ponekada kao kućne ljubimce, ali i radne pse. S obzirom na ovako velik broj pasa na jednom mjestu i to štenaca vrlo je vjerojatno ovdje riječ o štencima iz uzgajivačnice pasa. Ranije je u Hierakonpolisu nađen ukop djeteta, ali samo s dvanaest pasa, to je jedini donekle poznati sličan primjer ovom. U osnovi budimo iskreni za sada nemamo pojma zašto je tome tako, postoje samo više ili manje uvjerljive hipoteze. No više o samom tijelu djeteta saznat ćemo nakon znanstvene analize dok će se kod pasa napraviti prvo DNA ispitivanje, piše Povijest.hr.

Ukoliko je ovdje doista riječ o tvornici pasa onda su ovi psi bili uzgajani kako bi mogli barem dijelom poslužiti i kao pratnja pokojnicima u zagrobnom životu. To sve asocira na današnju industriju pasa. Ova današnja industrija ima doduše nešto humaniju namjenu, ali opet je industrija koja postoji profita radi.