Kad biste putovali kroz vrijeme u Aziju u razdoblju kasnog srednjeg i ranog kasnog pleistocena, prije nekih 300.000 do 500.000 godina, otkrili biste lonac za taljenje različitih ljudskih vrsta – od sićušnog Homo luzonensisa na Filipinima do Homo longija (ili ' čovjek zmaj) koji nastanjuje hladnu klimu sjeverne Kine.
Sada naučnici vjeruju da su otkrili novu ljudsku vrstu koju su nazvali Homo juluensis.
Homo juluensis je lutao šumama sjeveroistočne Kine, loveći konje i izrađujući alate od kamena. Prema istraživačima, vrsta je možda također prerađivala životinjsku kožu kako bi preživjela.
Intrigantno, autori studije vjeruju da druga skupina ranih ljudi, Denisovci, nisu zasebna vrsta, već pripadnici Homo juluensis. Ostaci Denisovaca su notorno rijetki i njihovo podrijetlo ostaje misteriozno. Prema studiji, komparativne analize denisovanskih fosila s fosilima Homo juluensisa pokazale su sličnosti u čeljusti i zubima koje sugeriraju određenu razinu obiteljske sličnosti. Međutim, kako objašnjavaju sami istraživači, potrebna su dodatna istraživanja kako bi se potvrdila veza, piše IFLS.
Ova studija pridodaje sve većem broju istraživanja koja naglašavaju raznolikost vrsta u regiji tijekom kasnog srednjeg i ranog kasnog pleistocena. Kako arheolozi nastavljaju otkopavati nove fosile, a fosilni zapis hominina nastavlja se širiti, složenost ljudskog života pokazuje se većom nego što se prije mislilo. Osim Homo luzonensis i Homo longi, postojao je Homo erectus, vrsta koja je migrirala iz Afrike, i Homo floresiensis, hominin koji je živio u Indoneziji i dobio nadimak 'hobit' zahvaljujući svom dječjem stasu. Kako su se ove vrste susrele i miješale, jasno je da je postojala neka izvannastavna aktivnost koja je ostavila DNK drevnog hominina u modernim ljudima.
Istraživanje koje je dovelo do mogućnosti postojanja nove vrste hominina, Homo juluensis, ovisi o detaljnoj studiji fosila otkrivenih u Xujiayao i Xuchang, sjeveroistočna Kina, tokom 1970-ih.
Ostaci lobanje i zubi datirani su i vjeruje se da su stari negdje između 200.000 i 160.000 godina. Znanstvenici uključeni u studiju kažu da otkrića pomažu u otklanjanju neke zabune koja je postojala o različitim vrstama hominina koje su postojale na tom području u to vrijeme.
"Ova studija pojašnjava fosilni zapis hominina koji je uključivao sve što se ne može lako pripisati Homo erectusu, Homo neanderthalensisu ili Homo sapiensu", rekao je u izjavi profesor Christopher J. Bae sa Sveučilišta Hawaiʻi na Odsjeku za antropologiju Mānoa.
"Iako smo započeli ovaj projekt prije nekoliko godina, nismo očekivali da ćemo moći predložiti novu vrstu hominina (ljudskog pretka) i zatim moći organizirati fosile hominina iz Azije u različite skupine."
Ovo je uzbudljivo otkriće, ali bit će potrebno provesti daljnja istraživanja prije nego što možemo sa sigurnošću reći da postoji nova vrsta hominina koju možemo dodati našem porodičnom stablu.