Hotel s pogledom na Mediteran. Zgrada suda izgrađena 2018. Desetine domova, izbrisani u sekundi, pritiskom na okidač.
Šteta uzrokovana izraelskom zračnom ofanzivom u Gazi značajno je dokumentirana.
Izraelske su kopnene snage također izvele val kontroliranih eksplozija koje su posljednjih mjeseci drastično promijenile krajolik u palestinskoj enklavi, prenosi New York Times.
"Tampon zona"
U najmanje 33 kontrolirana rušenja uništene su stotine zgrada - uključujući džamije, škole i čitave dijelove stambenih četvrti - od novembra, pokazuje analiza izraelskih vojnih snimaka, videozapisa na društvenim mrežama i satelitskih slika New York Timesa.
U odgovoru na pitanja o rušenju, portparol izraelske vojske rekao je da vojnici "lociraju i uništavaju terorističku infrastrukturu ugrađenu, između ostalog, unutar zgrada" u civilnim područjima - dodajući da ponekad cijeli kvartovi djeluju kao "borbeni kompleksi" za borce Hamasa.
Izraelski zvaničnici, koji su govorili anonimno jer nisu bili ovlašteni javno govoriti o tom pitanju, rekli su da Izrael želi srušiti palestinske zgrade u blizini granice kao dio napora da stvori sigurnosnu "tampon zonu" unutar Gaze, otežavajući Hamasu izvođenje prekograničnih napada poput onih u južnom Izraelu 7. oktobra.
Međutim, većina lokacija rušenja koje je identificirao The Times dogodilo se daleko izvan takozvane tampon zone.
A broj potvrđenih rušenja - na temelju dostupnosti vizuelnih dokaza - može predstavljati samo dio stvarnog broja rušenja koje je Izrael izveo od početka rata.
U većini slučajeva, izraelske trupe su očistile i osigurale okolna područja. Međutim, u područjima aktivnih borbi, rušenja nisu bez rizika.
Ukupno 21 izraelski vojnik ubijen je prošle sedmice dok se njihova jedinica pripremala detonirati eksploziju u više zgrada u centru Gaze. Palestinski borci ispalili su granatu na raketni pogon u njihovom smjeru, aktivirajući eksploziv, rekli su izraelski predstavnici.
Vojnici su čistili područje kako bi omogućili stanovnicima južnog Izraela da se sigurno vrate svojim domovima, rekao je kontraadmiral Daniel Hagari, glavni portparol izraelske vojske.
Prekršili pravila ratovanja
U decembru je glasnogovornik State Departmenta, Matthew Miller, rekao da bi stvaranje tampon zone duž granice Gaze s Izraelom od otprilike 36 milja (oko 60 kilometara) bilo "kršenje" dugogodišnjeg stava Washingtona protiv smanjenja teritorije u Gazi.
A stručnjaci za humanitarno pravo kažu da bi rušenje - koje bi spriječilo mnoge Palestince da se konačno vrate svojim domovima - moglo prekršiti pravila ratovanja koja zabranjuju namjerno uništavanje civilne imovine.
U jednom snimku rušenja s kraja novembra, kontrolirana eksplozija srušila je najmanje četiri visoke stambene zgrade samo nekoliko blokova dalje od velike bolnice u gradu Gazi.
Drugo rušenje u decembru uništilo je više od desetak zgrada oko centralnog gradskog trga, za koji je izraelska vojska rekla da je dom velike mreže tunela.
Najmanje polovina zgrada u Gazi je oštećena ili uništena od početka rata, prema satelitskim analizama.
Dok je većina štete uzrokovana zračnim napadima i borbama, velika kontrolirana rušenja predstavljaju neke od pojedinačnih najrazornijih epizoda.
U gradu Khuza’a, uz tampon zonu istočno od Khan Younisa, u južnoj Gazi, snimci s početka januara pokazuju kako vojnici aktiviraju nekoliko eksplozija, uništavajući gotovo 200 domova.
Drugi videosnimci prikazuju vojnike kako pale baklje i plješću dok izvode rušenje.
Jedno od najvećih rušenja koje je identificirao The Times izvedeno je u Shuja’iyyji, stambenoj četvrti na periferiji grada Gaze.
Podzemna infrastruktura
Tokom tri sedmice srušeno je mnoštvo domova, prema satelitskim snimcima iz decembra.
Na nekim se videosnimcima čini da rušenje cilja na podzemnu infrastrukturu.
Drugi pokazuju uništavanje džamija, škola povezanih s Ujedinjenim narodima i univerzitetskih zgrada - uključujući rušenje Univerziteta Israa sredinom januara, što je izazvalo široku osudu nakon što je video procurio na internetu.
Nakon što su američki zvaničnici postavili pitanja o odluci o rušenju Univerziteta, izraelska vojska je rekla da je ta epizoda "na pregledu".
Dok su izraelske kopnene trupe očistile i osigurale to mjesto, vojni predstavnici rekli su da je nekad služilo kao Hamasov kamp za obuku i postrojenje za proizvodnju oružja - što The Times nije uspio provjeriti.
"To što su ga prije koristili neprijateljski borci nije opravdanje za takvo uništavanje", rekao je Marco Sassoli, profesor međunarodnog prava na Univerzitetu u Ženevi, koji je naglasio da bi se takva rušenja trebala provoditi samo ako je to apsolutno neophodno za vojsku operacije.
“Ne mogu zamisliti kako to može biti slučaj sa univerzitetom, zgradom parlamenta, džamijom, školom ili hotelom usred Pojasa Gaze”, rekao je Sassoli.
Izraelske snage
Portparol izraelske vojske rekao je da su sve akcije izraelskih snaga "temeljene na vojnoj potrebi iu skladu s međunarodnim pravom".
Za Palestince, rušenje je još jedan simbol gubitka i razaranja u Gazi, postavljajući pitanja o budućnosti teritorije nakon decenijsa raseljavanja i rata.
"Izraelski plan je uništiti Gazu i učiniti je nepogodnom za život i beživotnom. Cilj Izraela uvijek je bio onemogućiti našem narodu povratak u svoju zemlju”, rekao je Husam Zomlot, palestinski ambasador u Velikoj Britaniji.
Dva dana nakon što je 21 izraelski vojnik ubijen u centru Gaze, snimljen je još jedan video rušenja. U njemu jedan vojnik kaže da je, koliko se sjeća, uništena 21 kuća.
Vojnici na snimku počinju odbrojavati, a zatim slijedi velika eksplozija...