Kada se asteroid 2024 YR4 prvi put otkrio ljudima 27. decembra 2024. godine, činilo se kao da se pojavio niotkuda.
Naravno, čitav asteroid se ne može samo tako stvoriti iz ničega, i sada su astronomi utvrdili od čega je 2024 YR4 sastavljen, kako izgleda i iz kojeg, pomalo neočekivanog, dijela Sunčevog sistema je došao.
Asteroid 2024 YR4 dolazi iz sredine glavnog asteroidnog pojasa, koji se nalazi između orbita Marsa i Jupitera – a prema Zemlji je potisnut gravitacionom interakcijom s Jupiterom, koji inače služi kao svojevrsna zaštita unutrašnjeg Sunčevog sistema od lutajućih stijena.
„Pomalo smo iznenađeni njegovim porijeklom iz centralnog dijela glavnog asteroidnog pojasa, jer nismo očekivali da mnogo asteroida koji presijecaju Zemljinu orbitu može doći iz tog dijela“, rekao je astronom Bryce Bolin iz Eureka Scientific u SAD-u.
2024 YR4 je prvi put privukao pažnju javnosti kada je podigao uzbunu zbog potencijalnog sudara sa Zemljom. Iako nije predstavljao opasnost tokom bliskog prolaska pored Zemlje kada je i otkriven, početna zapažanja sugerisala su da bi prilikom narednog prolaska 2032. godine mogao doći dovoljno blizu da postane prijetnja.
Opasnost je od tada gotovo potpuno isključena (iako postoji nekoliko procenata šanse da pogodi Mjesec). Asteroid 2024 YR4 naziva se "ubicom gradova" ne zato što će udariti Zemlju, već zato što bi, ako bi to učinio, šteta bila ogromna.
Kada se pojavi potencijalno opasan asteroid, za planetarnu odbranu je ključno da ga detaljno proučimo. Njegova veličina, kretanje kroz svemir, sastav – sve to igra ulogu u procjeni rizika, a porijeklo ukazuje na to da li bismo trebali pažljivije motriti taj dio Sunčevog sistema.
Zbog toga su otkriće 2024 YR4 i prvobitna uzbuna pokrenuli naučnike da se odmah bace na posao. Bolin i njegove kolege koristili su teleskope W.M. Keck i Gemini South da bi dobili detaljna zapažanja o ovom svemirskom kamenu i sastavili što precizniji opis njegovih karakteristika.
„YR4 rotira jednom svakih 20 minuta, okreće se u retrogradnom smjeru, ima spljošten, nepravilni oblik i gustinu čvrste stijene“, kaže Bolin.
„Oblik asteroida nam daje naznake o tome kako je nastao i koliko je strukturalno čvrst. Poznavanje ovih osobina je ključno da bismo znali koliko napora ili koju tehniku bi trebalo koristiti ako se asteroid jednog dana proglasi prijetnjom.“
Postoji nekoliko vrsta asteroida. Najčešći su ugljenični (C-tip), koji su sastavljeni od mješavine različitih minerala i često su „rubble pile“ asteroidi – labavo povezane gomile stijena, poput Bennua, Ryugua ili Dimorphosa, koji su bili ciljevi misija za skretanje asteroida.
S-tip asteroidi su mnogo gušći, obično jedan komad silikatne stijene. Naučnici vjeruju da je upravo takvog sastava asteroid 2024 YR4, što je važna informacija za strategije ublažavanja eventualnog udara.
Također su izmjerili da asteroid ima prečnik između 30 i 65 metara, te spljošten oblik, sličan hokejaškom paketu. Pošto većina asteroida ima oblike slične krompirima ili čunjastim tijelima, ovo je iznenađujuće i može pomoći astronomima da shvate kako je YR4 nastao.
Ove informacije će pomoći naučnicima da bolje procijene osobine drugih potencijalno opasnih asteroida. Također će pomoći u unapređenju metoda za brzo reagovanje kada se, poput 2024 YR4, pojavi asteroid „niotkuda“.
A naučnici s nestrpljenjem očekuju da vide šta će se dalje desiti s ovom svemirskom stijenom.
„To je jedan od najvećih objekata u novijoj historiji koji bi mogao udariti Mjesec“, kaže Bolin. „Ako se to dogodi, naučnici bi imali rijetku priliku da direktno prouče odnos veličine asteroida i veličine kratera koji stvara – nešto što nikada ranije nismo mogli direktno mjeriti.“
Istraživanje će biti objavljeno u časopisu The Astrophysical Journal Letters, a već je dostupno na arXiv platformi.