Fondacija "Čuvari baštine - Bassania" objavili su kako je otkriven grob Batona Dezidijatskog u Ravenni, smješten pored mauzoleja Teodorika Velikog, ostrogotsko-rimskog kralja.
Ovo važno otkriće ostvareno je zahvaljujući informacijama koje je Fondacija dobila od dr. Radovana Kovačevića iz Inđije (Srbija). Ove, dosad tajne i javnosti nepoznate informacije, potiču od sveštenika Bazilike San Vitale, koji je dr. Kovačeviću otkrio da se grob Batona Dezidijatskog nalazi tik uz Teodorikov mauzolej.
Teodorik Veliki, rođen na teritoriji današnje Austrije, dijelio je sličnu sudbinu kao i Baton, dajući sina kao zalog mira Rimskom carstvu, baš kao i Kulin ban poslije Bilinopoljske izjave 1203. godine. Stoga nije slučajno što je Teodorik odabrao ovu lokaciju za svoj mauzolej u znak sjećanja na Batona, s obzirom na to da je kao kralj Ostrogota vladao i Bosnom te dobro poznavao Batonov doprinos u borbi protiv Rimskog carstva.
Zanimljiv je i detalj da je Teodorik za izgradnju krova svog mauzoleja, težine 300 tona, koristio kamen iz Istre, iako su tada postojali poznati kamenolomi u Carrari blizu Ravenne. Kao arijanac, Teodorik je gradio crkve okrenute u starom ilirskom pravcu SZ–JI, bez krstionica, a lik Isusa prikazivao je kao mladića, po čemu su se arijanske bazilike razlikovale od rimokatoličkih.
Teodorikova mladost provedena u Carigradu, gdje je bio talac u zamjenu za mir, stvorila je nevjerovatnu kombinaciju kulturnih utjecaja u njegovom kasnijem vladanju – od umjetnosti, arhitekture i tolerancije, što Ravennu čini današnjom prijestonicom mozaika.
Nažalost, tokom vijekova, sjećanje na arijanskog ostrogotsko-rimskog kralja Teodorika bilo je potisnuto kroz promjene na bazilikama, crkvama, krstionicama i palačama, zbog čega je danas teško prepoznati sve nijanse tog bogatog kulturnog identiteta.
Fondacija je podijelila i ekskluzivne fotografije groba Dantea Alighierija u Ravenni, koji je rođen u Firenci, a čiji povratak kostiju u rodni grad i dalje ostaje predmet spora.
Ostatak fotografija pogledajte na liku ispod: