istraživanje

Otkriven novi utjecaj Mjeseca na život na Zemlji, zaista je nevjerovatan

Nova istraživanja pokazuju da Mjesec ima veći utjecaj na život na Zemlji nego što mnogi pretpostavljaju – uključujući i promjene zvukova koji dolaze s koraljnih grebena, što ukazuje na promjene u aktivnosti ekosistema, prema novom istraživanju. Svaki koraljni greben ima svoj zvučni krajolik, stvoren aktivnostima riba i drugih organizama dok se kreću oko grebena. Naučnici mogu koristiti ovaj pozadinski šum kako bi pratili šta se događa oko koralja.

Istraživači iz Pomorskog centra za podvodno ratovanje (NUWC) i Agencije za napredne istraživačke projekte – Energetika (ARPA-E) u SAD-u otkrili su da se podvodna buka brzo mijenjala s izlaskom i zalaskom Mjeseca. "Zvukovi visoke frekvencije pulsnog voza riba povećavaju se tokom mjesečeve svjetlosti, dok se zvukovi niske frekvencije ribljih vokalizacija i zvukova beskičmenjaka smanjuju tokom mjesečeve svjetlosti", pišu istraživači u svojem objavljenom radu, kojeg prenosi Science Alert.

"Ova otkrića sugeriraju da izlazak i zalazak Mjeseca pokreću redovite promjene u interakcijama ekosistema koraljnih grebena", stoji u radu.

Nije povezano s plimom

Okeanograf Daniel Duane iz NUWC-a i kolege odveli su svoju zvučnu opremu za praćenje na tri grebena uz zapadnu obalu Havaja, mjereći zvukove tokom 2020. i 2021. godine. Hidrofoni su korišteni za snimanje jednominutnih snimaka zvučnih krajolika na intervalima od 10 ili 15 minuta. Istraživači nisu detaljno objasnili šta bi varijacije zvuka koje su primijetili mogle značiti. Općenito govoreći, bučniji koraljni greben je aktivniji i zdraviji, jer ukazuje na podršku većem broju organizama i više hranjenja.

Akustično praćenje je koristan način za naučnike da mjere zdravlje koraljnih grebena bez previše ometanja stvorenja koja tamo žive – i to znači da se dugoročna aktivnost ekosistema na udaljenim lokacijama može pratiti, šta bi bilo nepraktično koristeći konvencionalne metode.

"Primijećene promjene u biološkom zvuku između izlaska i zalaska Mjeseca vjerojatno su odgovor na promjenjive razine mjesečeve svjetlosti, a ne na plimne varijacije, budući da se visoki i niski tajni nisu sinkronizirali s izlaskom i zalaskom Mjeseca u proučavanom okruženju", pišu istraživači.

Ima i koristi

Glavna korist ovdje mogla bi biti u naporima za očuvanje grebena. Ovi uzorci mjesečeve svjetlosti vjerojatno će utjecati na većinu grebena diljem svijeta, a tim sugerira da se reprodukcijom zvukova grebena čak može pomoći privlačenju više riba prema grebenu, praksa koja je pokazala obećanje u Australiji.

Također bi mogla dati naučnicima način usporedbe različitih grebena međusobno, dok pokušavamo zaštititi ih od globalnog zagrijavanja. Jedan sljedeći korak mogao bi biti mapiranje kako se audio varijacije podudaraju s drugim pokazateljima zdravlja koraljnih grebena.

"Buduće akustično praćenje zdravlja grebena može biti poboljšano usporedbom zvučnih krajolika tokom mjesečeve svjetlosti i ne-mjesečeve svjetlosti, što može pružiti rane pokazatelje promjena u relativnoj obilnosti različitih zajednica grebena", pišu istraživači.