ISTRAŽIVANJE TRAJALO 18 GODINA

Otkrivena ogromna lična biblioteka Charlesa Darwina

Golema lična biblioteka utjecajnoga prirodoslovca i biologa Charlesa Darwina bit će prvi put u cijelosti objavljena online. Naučnici kažu da kolekcija knjiga, čiji je veći dio dosad bio nepoznat ili neobjavljen, upućuje na "izniman opseg" Darwinovih istraživanja.

Katalog će na 300 stranica detaljno prikazati ličnu naučnikovu zbirku knjiga koju čini 7400 naslova i 13.000 svezaka. Prethodni popisi uključivali su samo 15 posto knjižnice. Radilo se o knjigama, pamfletima i časopisima o temama poput biologije, geologije, filozofije, psihologije i religije, kao i o umjetnosti, historiji i putovanjima.

Među novootkrivenim djelima je i njemački časopis s prvom poznatom fotografijom bakterije. Većina radova je na engleskom, iako je polovina objavljena i na drugim jezicima, njemačkom, francuskom, italijanskom, španskom, nizozemskom i danskom.

Projekt od 18 godina

Projekt pod nazivom "The Complete Work of Charles Darwin Online" trajao je 18 godina, a njegovo objavljivanje poklapa se s 215. godišnjicom Darwinova rođenja. Vodio ga je dr. John van Wyhe s Odjela za biološke nauke Nacionalnog univerziteta u Singapuru (NUS).

"Ovakav detaljan prikaz kompletne Darwinove biblioteke je bez presedana i omogućuje nam da više nego ikada dosad cijenimo činjenicu da Darwin nije bio izoliran naučnik koji je radio sam, nego izniman stručnjak svoga vremena koji je djela gradio na sofisticiranoj nauci, studijama i znanju hiljada saradnika", rekao je Van Wyhe.

"Doista, veličina i raspon djela njegove biblioteke ukazuju na izniman interes i opseg Darwinovih istraživanja i tuđih radova", dodao je. Projekt uključuje i virtualnu rekonstrukciju biblioteke s 9300 poveznica na primjerke djela koji su dostupni besplatno.

Evidentirano više od 2000 uvezanih knjiga

Darwin je umro 1882. godine, a inventarom njegovog doma evidentirano je više od 2000 uvezanih knjiga. Istraživači su koristili rukom pisan katalog na 426 stranica iz 1875. godine te su usporedili njegove skraćenice da bi otkrili 440 nepoznatih naslova koji su izvorno bili u biblioteci.

Ostali izvori uključuju popise pamfleta, njegove osobne bilježnice i zabilježbe, dnevnike njegove supruge Emme Darwin, knjige poklonjene Botaničkoj školi u Cambridgeu 1908. i 30 tomova Darwinove korespondencije, zbirke pisama koje je biolog pisao i slao ljudima širom svijeta.