čuvajte zdravlje

Otkrivene opasne supstance u vodi za piće, izazivaju rak bubrega i testista

PFAS hemikalije, poznate i kao "vječne hemikalije" otkrivene su u česmovači i flaširanoj vodi širom Velike Britanije i u Kini.

Britanski i kineski istraživači analizirali su uzorke vode za 10 različitih tipova PFAS hemikalija. Per- i polifluoralkil supstance (PFAS) su grupa sintetičkih hemikalija koju čine više od 5.000 različitih supstanci, a koje se proizvode i koriste u raznim industrijama. Zabrinutost u vezi sa PFAS hemikalijama raste godinama, a iako zabranjene u određenim zemljama, one su i dalje u širokoj upotrebi.

Istraživači su sada testirali 112 uzoraka flaširane vode koja se prodaje u britanskim i kineskim prodavnicama, a koja se nabavlja iz 15 zemalja širom svijeta. Također su analizirali česmovaču u gradovima u Britaniji - Birminghamu, Coventryju i Derbyju, i kineskom gradu Shenzhen.

Rezultati pokazuju da su PFAS hemikalije prisutne u 99 posto sve testirane flaširane vode. Istraživači su takođe otkrili da je PFAS prisutan u česmovači, iako su nivoi bili viši u Kini nego u Britaniji.

Štaviše, česmovača u gradu Shenzhenu prelazi bezbjedan nivo ovih hemikalija u vodi. Prema smjernicama američke agencije za zaštitu životne sredine, oko 4 nanograma po litru vode je granica bezbjednog nivoa PFAS hemikalija u vodi.

Međutim, u pojedinim uzorcima česmovače u Shenzhenu zabilježeno je i do 9,2 nanograma po litru, prenosi B92.

Kako PFAS hemikalije dospijevaju u vodu?

PFAS hemikalije se smatraju najteže razgradljivim hemikalijama, budući da se nakon ulaska u životnu sredinu gotovo uopšte ne razlažu, zbog čega se nazivaju "vječnim hemikalijama".

Ljudi su izloženi stotinama hemikalija iz PFAS grupe preko proizvoda koje su u svakodnevnoj upotrebi, ali i putem vode za piće i hrane kao posljedica njihovog ulaska u životnu sredinu (vazduh, voda, zemljište).

Kako PFAS utiču na zdravlje ljudi?

PFAS hemikalije mogu da ispolje toksične efekte na ljude i cijeli živi svijet, a do sada je utvrđeno da:

  • ispoljavaju efekte endokrinih ometača
  • utiču na reproduktivnu funkciju i razvoj ploda
  • utiču na imunski sistem
  • mogu imati ulogu u razvoju određenih tipova karcinoma, kao što su rak testisa i rak bubrega.

Otkrivena je i povezanost između izloženosti PFAS hemikalijama tokom rane trudnoće i povećanog rizika od:

  • pobačaja tokom prvog trimestra
  • razvoja preeklampsije (povišen krvni pritisak u trudnoći)
  • male tjelesne težine kod novorođenčadi.

Vječne hemikalije prelaze iz kože u krvotok

Inače, nedavna studija pokazala je da PFAS hemikalije utču i na dojenje. Kod žena koje su prije trudnoće bile izložene PFAS hemikalijama, nakon porođaja dolazi do usporavanja ili čak do potpunog zaustavljanja laktacije, pokazalo je istraživanje naučnika sa Univerziteta Dartmouth u SAD.

Brojni kozmetički proizvodi sadrže PFAS hemikalije, a nedavno istraživanje je također pokazalo da ovi opasni toksini putem kože prelaze u krvotok. Naime, naučnici sa Univerziteta u Birminghamu u Engleskoj su analizirali 17 najčešćih hemikalija iz grupe PFAS, od kojih je 15 ušlo u model ljudske kože u roku od 36 sati.

Sve više opasnih hemikalija u vodi

Sve je veća zabrinutost o kvalitetu vode za piće širom svijeta. Prošlogodišnje istraživanje je takođe otkrilo prisustvo PFAS hemikalija u stotinama hiljada uzoraka vode za piće u Velikoj Britaniji.

Prije mjesec dana, istraživanje kalifornijskih naučnika otkrilo je prisustvo trihalometana (THM) u vodi iz česme i flaširanoj vodi u San Franciscu u SAD. Trihalometani su grupa hemijskih jedinjenja koja nastaju reakcijom organske supstitucije sa hlorom, a poznati su po svojim toksičnim svojstvima, između ostalog jer povećavaju rizik od raka i oštećenja bubrega i jetre.

Studija britanskih i kineskih naučnika objavljena je u časopisu "ACS ES&T Water", prenosi "Daily mail". Ohrabruje podatak da ključanje vode ili upotreba filtera za vodu mogu da smanje koncentraciju PFAS hemikalija i do 90 posto, poručili su naučnici.