Svijet

Otkriveni uznemirujući detalji. Sjeverna Korejna ispalila je ‘najmoćniju’ raketu do sada: Utjerali smo im strah…

Sjeverna Koreja ispalila 'najmoćniju' raketu do sada

Sjeverna Koreja kaže da je testirala novu interkontinentalnu balističku raketu na čvrsto gorivo - njenu "najmoćniju" raketu do sada.

Državni mediji pozdravili su lansiranje koje je dovelo do kratke naredbe za evakuaciju u Japanu, što je "čudesan uspjeh", piše BBC.

Rakete na čvrsto gorivo mogu se ispaliti brže od onih na tečno gorivo, što ih čini težim za presretanje. Ali analitičari kažu da oni nisu bez nedostataka.

Južna Koreja tvrdi da će Sjeveru trebati više vremena da razvije potpuno operativnu ICBM na čvrsto gorivo.

Ovo je prvi put da je Sjever probno ispalio ICBM na čvrsto gorivo nakon godina testiranja raketa kratkog dometa na čvrsto gorivo. Testirao je različite ICBM, ali one su pokretane tekućim pogonskim gorivom, koje se mora puniti direktno prije lansiranja - proces koji može potrajati satima.

Stručnjaci opisuju da je ovo napredak u programu naoružanja Pjongjanga, jer ICBM na čvrsto gorivo dolaze spremne, te bi stoga omogućile Sjevernoj Koreji da napadne SAD sa daleko manje upozorenja.

Ministarstvo odbrane Južne Koreje u petak je saopćilo da tehnologija nije nova i opisalo je testiranje Sjeverne Koreje u četvrtak kao "srednji korak" u razvoju potpunog ICBM sistema na čvrsto gorivo.

Sjevernokorejski lider Kim Jong Un, koji je nadgledao test sa svojom kćerkom, suprugom i sestrom, navodno je rekao da će test natjerati rivale da "pate od ekstremnog straha i anksioznosti".

Također je rekao da probno ispaljeno oružje, poznato kao Hwasong-18, podržava agresivnu vojnu strategiju Sjevera.

Lansiranje u četvrtak ujutru prvenstveno je imalo za cilj "potvrdu performansi višestepenih motora na čvrsto gorivo visokog potiska, tehnologije odvajanja stepena i pouzdanosti različitih funkcionalnih kontrolnih sistema", objavila je državna Korejska centralna novinska agencija u svom izvještaju u petak.

Lansiranje je izazvalo konfuziju u sjevernom Japanu, gdje je izdata naredba za evakuaciju, a zatim povučena u roku od 30 minuta. Škole na japanskom ostrvu Hokaido odgodile su vrijeme početka, a neke željezničke saobraćajnice su obustavljene.

Vlasti u Japanu, Južnoj Koreji i SAD oštro su osudile ovaj potez, koji dolazi nekoliko dana nakon što je Kim navodno naredio svojoj vojsci da usvoji "praktičniji i ofanzivniji" način odvraćanja od rata.

Analitičari kažu da lansiranje novog, snažnijeg oružja Sjevera nije bilo iznenađenje.

„S obzirom na to da Sjeverna Koreja već nekoliko godina testira čvrste raketne motore velikog promjera za seriju Pukguksong (niz raketa srednjeg dometa, uključujući rakete lansirane s podmornica), jasno je da bi od 2020. godine ovakav test mogao imati dođite u bilo koje vrijeme", kaže Jeffrey Lewis, direktor Istočnoazijskog programa neširenja u Centru James Martin za studije o neširenju u Kaliforniji.

Rakete dugog dometa na čvrsto gorivo mogu biti operativno superiornije u odnosu na svoje tečne kolege, ali ih je teže održavati i skladištiti, kaže Ankit Panda, specijalista za nuklearno oružje u Carnegie Endowment for International Peace. Osetljiviji su na vlagu, temperaturu i fizički stres i mogu se degradirati tokom godina skladištenja.

Ovo je važna sedmica za Sjevernu Koreju jer slavi 11. godinu na vlasti gospodina Kima - zemlja ima tendenciju da ove godišnjice obilježava prikazima vojnog napretka.

Sjeverna Koreja radi na povećanju svog nuklearnog arsenala i izgradnji sve sofisticiranijeg oružja. Također je kritizirao zajedničke vojne vježbe između SAD-a i Južne Koreje, optužujući ih za eskalaciju tenzija.

Najnovije lansiranje projektila također dolazi dva dana prije rođendana lidera osnivača Sjeverne Koreje Kim Il Sunga - najvećeg godišnjeg praznika u kalendaru zemlje.