Poljska bi mogla obarati ruske projektile koji kroz ukrajinski zračni prostor lete u smjeru poljske granice.
Vlada u Varšavi objavila je da razmatra tu mogućnost, iako zasad samo na "razini ideje".
Na marginama summita NATO-a u Washingtonu poljski ministar vanjskih poslova Radosław Sikorski potvrdio je da je to pitanje bilo dio sporazuma o zajedničkoj odbrani koji su ranije ove sedmice potpisali Poljska i Ukrajina. Prijedlog je inicijativa Kijeva, a Poljska sada razmatra tu mogućnost jer to traži potpisani sporazum.
Poljska tvrdi da ima pravo srušiti rakete koje su, vjerojatno pogreškom, povrijedile njezin zračni prostor na putu prema ciljevima u zapadnoj Ukrajini.
Međutim, problem je što bi rušenje nad poljskim teritorijem bilo prijetnja stanovništvu pograničnih područja i njihovoj imovini.
"Ukrajinci nam kažu: Molimo vas, nama je u redu ako to učinite dok su rakete nad našim teritorijem kada postoji neposredna prijetnja da će projektili prijeći poljsku granicu. Meni se čini da bi to potpadalo pod čin samoobrane, ali zasad još provjeravamo tu ideju", rekao je Sikorski.
Njegova izjava nije u skladu s opreznijim pristupom Władysława Kosiniaka-Kamysza. Zamjenik poljskog premijera i ministar odbrane početkom sedmice izjavio je da bi takav potez zbog opasnosti od eskalacije zahtijevao prethodni dogovor s NATO-om. "Poljska neće jednostrano donijeti tu odluku bez prethodne odluke NATO-a", rekao je za poljski radio.
Njegov kolega Sikorski potvrdio je u Washingtonu da neki projektili lansirani iz Sankt Peterburga prema zapadnoj Ukrajini nakratko prolaze kroz Bjelorusiju i Poljsku. Riječ je o vremenskom okviru od 40-ak sekundi, stoga Poljska nema puno vremena za reakciju.
Međutim, predlaže se da Poljska ruši projektile koji prolaze zapadnom Ukrajinom u smjeru Poljske. Ruski projektil srušio se pogreškom blizu poljskog Bydgoszcza, srećom bez posljedica. Mjesec dana prije toga svijet je nakratko bio na nogama kada se ruska raketa srušila blizu granice i ubila dvoje poljskih državljana.
Marek Świerczyński, poljski analitičar, za BBC je rekao da bi to moglo biti vrlo opasno za Poljsku. "Bez znatne potpore NATO-a - koje nema - taj ukrajinski prijedlog mogao bi biti jako riskantan. Naime, moglo bi doći do ruskog odgovora", istaknuo je Świerczyński.