Biljni proteini postaju važan dio prehrane, pozitivno utječu na zdravlje srca i pomažu s kontroliranjem tjelesne težine. Za razliku od nekih životinjskih proteina, biljni često sadrže manje zasićenih masti i holesterola, a bogati su esencijalnim nutrijentima poput vlakana, antioksidansa i zdravih masti.
Dobivanje na težini i povećani rizik od srčanih bolesti u velikoj su mjeri povezani s lošim prehrambenim navikama, ali dodavanje biljnih proteina može pomoći u regulaciji holesterola, kontroli šećera u krvi i podržati zdravoj tjelesnoj masi. Grupa stručnjaka za SheFinds izdvojila je koje su to vrste biljnih proteina koje bi trebali jesti nekoliko puta sedmično.
Leća
Leća je odličan izbor za očuvanje zdravlja srca, dok istovremeno pomaže u smanjenju viška kilograma. Bogata je vlaknima i ima važnu ulogu u održavanju zdravlja srca jer pomaže u regulaciji nivoa holesterola, što je čest problem kako starimo. Osim toga, njihova bogata vlaknasta struktura pomaže u regulaciji probave, promovira redovitost i ublažava probavne smetnje koje su česte u starijim godinama.
"Visok sadržaj vlakana u leći može poboljšati zdravlje probave, podržavajući redovite pražnjenje crijeva i rast zdravih bakterija u crijevima. Kombinacija proteina i vlakana u leći može podržati stabilan nivo šećera u krvi, što može pomoći u smanjenju želje za hranom i olakšati gubitak masnoće", tvrdi trenerica Joanna Wen.
Sophia Turner, nutricionistica i trenerica, ističe mnoge prednosti topivih vlakana u mahunarkama poput leće: "Ova topiva vlakna stvaraju gelastu tvar u probavnom traktu koja se veže za holesterol i žučne kiseline. Kao rezultat toga, tijelo izlučuje više holesterola, što dovodi do smanjenja nivoa LDL holesterola."
Orašasti plodovi
Bogati zdravim mastima za srce, vlaknima i antioksidansima, orašasti plodovi povezuju se s nižim rizikom od srčanih bolesti, piše SheFinds. Mononezasićene i polinezasićene masti koje se nalaze u orašastim plodovima pomažu u smanjenju nivoe LDL holesterola te pozitivno utječu na zdravlje srca. Sadržaj vlakana u orašastim plodovima podržava zdravlje probave jer pomaže u pravilnoj probavi i sprječava opstipaciju.
"Orašasti plodovi izvrstan su izvor nerazgradivih vlakana i zdravih masti. Važno je jesti samo jednu ili dvije šake orašastih plodova dnevno jer su vrlo kalorični", tvrdi dijetetičar Jesse Feder. Korisne masti i vlakna u orašastim plodovima učinkovito smanjuju štetne nivoe holesterola, dok povećavaju korisne razine, čime smanjuju rizik od blokade arterija i poboljšavaju zdravlje srca.
Kvinoja
Kvinoja je zdrava, cjelovita žitarica i odličan izvor proteina. Osim toga, bogata je tim makronutrijentom, vlaknima i antioksidansima. Izvrsna je za regulaciju nivoa šećera u krvi i holesterola te poboljšava zdravlje srca.
"Kvinoja je korisna za zdravlje srca jer poboljšava nivo šećera u krvi i holesterola, što rezultira čistim arterijama", ističe nutricionistica Monelle Burrus.
Slanutak
Još jedna superhrana bogata nutrijentima, koja može pomoći u održavanju zdravlja srca, je slanutak. Ova mahunarka je puna proteina, vlakana i folata te je odlična za zdravlje srca i kontrolu tjelesne mase.
"Jedenje mahunarki četiri puta sedmično ili više povezano je s 22-postotnim manjim rizikom od razvoja koronarne srčane bolesti u odnosu na konzumaciju mahunarki manje od jednom sedmično", pojašnjava dijetetičarka Mackenzie Burgess za SheFinds.