Ovisno o vašim jedinstvenim okidačima, moguće je da prehrana može pridonijeti glavoboljama. Različita hrana povezana je s tupom, oštrom boli, mučninom i problemima s vidom zbog migrena.
Želite li promijeniti svoju prehranu kako biste spriječili migrene? Ovo je pregled najčešćih namirnica koje ih uzrokuju:
Kofein
Za osobe sa migrenom, kofein može biti problematičan.
Kofein se obično smatra okidačem za migrenske glavobolje za mnoge ljude. Međutim, za druge je šolja kafe često znak brzog olakšanja.
Pretjerana upotreba kofeina, osobito preko 200 miligrama dnevno, ili obrnuto, naglo odvikavanje, često može biti okidač za migrene.
Alkohol
Određeni spojevi u alkoholu, poput kongenera ili histamina, mogu potaknuti migrene. Alkohol je također diuretik, što može dovesti do dehidracije, još jednog uobičajenog okidača migrene.
Bez obzira na nauku iza toga, pivo, vino i žestoka pića mogu biti pića koja treba izbjegavati za migrene.
Hrana s tiraminom
Nije iznenađujuće ako nikada niste čuli za ovaj spoj u biljnoj i životinjskoj hrani. Tiramin nećete vidjeti na popisu sastojaka, jer je on nusproizvod razgradnje aminokiseline koja se zove tirozin.
Neki ljudi imaju glavobolje od hrane koja sadrži tiramin kao što su stari sirevi, dimljena riba, smokve i crno vino – ali to može ovisiti o tome koliko jedete ili pijete.
Osim toga, uzimanje određenih lijekova može pogoršati djelovanje tiramina.
Hrana s fenilalaninom
Fenilalanin je esencijalna aminokiselina koja se nalazi u izvorima proteina.
To uključuje meso, ribu, jaja i mliječne proizvode, orašaste plodove, sjemenke i mahunarke.
Budući da se fenilalanin nalazi u mnogim zdravim proteinskim namirnicama, njegovo potpuno izbacivanje vjerojatno nije dobra ideja za vaše cjelokupno zdravlje.
Izbjegavanje svih namirnica koje sadrže fenilalanin stvara vrlo restriktivan obrazac prehrane.