Šolja čaja od vrbovice donosi ne samo okrepu već i niz benefita za zdravlje. Vrbovica (lat. Epilobium) je vrlo rasprostranjena biljka koje je prepoznatljiva po svojim malim cvjetovima bijele, blijedoružičaste, ružičaste i crvene boje. Postoji mnogo vrsta vrbovice, a raste na šumskim čistinama i putovima. Od davnina se koristi u ljekovite svrhe pretežno vezano uz probleme urinarnog trakta te posebice probleme s prostatom kod muškaraca. Do šezdesete godine više od polovice muškaraca imat će povećanu prostatu, a do 85. i 90 posto muškaraca. Također, benigno povećanje prostate i upala (prostatitis) najčešće su promjene na prostati.
Vrbovica je vrlo učinkovita kod problema s povećanom prostatom, koji se počinju pojavljivati uglavnom zbog hormonalnih promjena u tijelu kod muškaraca već iznad 40 godina. Tada se nivo testosterona u krvi postupno smanjuje, a povećava nivo drugih hormona. Kao rezultat tih hormonskih promjena, dolazi do problema abnormalnog rasta prostate. Osim toga, vrbovica se pokazala i odličnom kod smanjenja uroloških problema, problema s mokraćovodom, mokraćnim mjehurom te u liječenju i otklanjanju infekcija mokraćnog sistema kod žena.
Čaj od vrbovice sadrži niz korisnih sastojka koji imaju ljekovito djelovanje. To su ponajviše flavonoidi, kvercetin, miricetin, sitosterol, vitamin C, karotin. Ova kombinacija vitamina i bioflavonoida ima vrlo jak antioksidativni učinak te uz vrlo povoljan učinak na urinarni trakt te snažno antikancerogeno djelovanje.
Antivirusno i antibakterijsko djelovanje
Čaj od vrbovice ima i antivirusno i antibakterijsko svojstvo koje će pomoći kod prehlada i upala. Kvercetin i miricetin također pomažu kod upala i srčanih oboljenja. Sitosterol u vrbovici pomaže pri popravljanju visokog holesterola. Vitamin C, uz keratin, zaslužni su za pravilan razvoj tkiva i zdravlje kože i očiju.
Zbog svog ljekovitog sastava te antibakterijskog djelovanja, listovi vrbovice se koriste kao topli oblog (ili u obliku masti) kod kožnih oboljenja, za ublažavanje i rješavanje neugodnih čireva na koži, liječenje ekcema i psorijaze.
Domaći čaj od vrbovice se također preporučuje ženama koje imaju bolne menstruacije praćene jačim krvarenjem i grčevima. Čaj od vrbovice se često koristi za ublažavanje gastrointestinalnih problema. Tanini, koji se nalaze u listovima vrbovice, imaju povoljno djelovanje na sluznicu želuca i crijeva. Oni ujedno mogu pomoći i u ublažavanju simptoma kao što su nadutost, grčevi i dijareja.
Dobra za bubrege i jetru
Čaj od vrbovice može djelovati kao i diuretik, što znači da može pomoći u izbacivanju viška tekućine iz organizma. Ovo svojstvo čaja od vrbovice može biti korisno za osobe koje pate od zadržavanja tekućine u tijelu ili za one koji žele detoksirati organizam.
Listovi vrbovice sadrže salicin, supstancu koja se može pretvoriti u salicilnu kiselinu u organizmu. Salicilna kiselina ima analgetička i protuupalna svojstva, što čini čaj od vrbovice korisnim za ublažavanje bolova i upala u tijelu.
Čaj od vrbovice može pomoći u poboljšanju funkcije jetre, organa koji ima važnu ulogu u metabolizmu i detoksikaciji tijela. Ovo svojstvo čaja od vrbovice može biti korisno za osobe koje pate od jetrenih problema ili koje žele detoks organizma.
Priprema čaja od vrbovice
Vrbovica je najdjelotvornija u obliku čaja. U dva dl vruće vode dodajte jednu čajnu kašiku suhe vrbovice. Pustite da odstoji pet minuta nakon čega procijedite čaj i zasladite po želji. Preporučuje se ispijanje dvije šolje čaja dnevno, ujutro natašte i navečer prije spavanja. Čaj od vrbovice ne preporučuje se trudnicama i dojiljama te maloj djeci.