Svijet

Ovaj grad je godinama trn u oku Putina: Želi ga osvojiti svim silama, ali očekuje ga nevjerovatan otpor

Dok Ukrajinci u kijevskim predgrađima, nakon povlačenja ruske vojske, pronalaze stravične prizore leševa po ulicama Buče, Putinova vojska krenula je s novim napadom na drevni lučki grad slavnoga Isaka Babelja, Odesu. Više eksplozija čulo se ranom zorom u ovom gradu na jugu Ukrajine, a gradska vlast objavila je kako se radi o ruskim raketnim napadima. Regionalni glasnogovornik Sergej Bratčuk rekao je ukrajinskoj televiziji da je jutros pogođen jedan od važnih infrastrukturnih objekata, piše Slobodna Dalmacija.

Rusi su raketirali skladišta goriva, a nad gradom se uzdigao ogromni oblak gustog crnog dima.

Kao što je poznato, Odesa je godinama trn u oku Vladimira Putina jer nakon Krima predstavlja drugu najvažniju stratešku tačku za Rusiju kad je u pitanju priobalje Crnoga mora. Kremlj će nastojati pod svaku cijenu spojiti odmetnute regije Donjeck i Lugansk s krajnjim jugom Ukrajine, a na tom putu najveća im je prepreka Odesa.

Vojni stratezi  već duže vrijeme najavljuju kako je nakon razrušenog Mariupolja prva na redu Odesa. Ona je smještena  300 kilometara zapadno od Krimskog poluotoka koji je Rusija anektirala. Nakon gubitka mornaričke baze u Sevastopolju, poslije  anketiranja Krima, ukrajinska mornarica preselila je svoju bazu u Odesu. Gotovo 70 posto ukrajinskog uvoza i izvoza odvija se morskim putem, a kroz Odesu prolazi najveći dio.

Padom Odese Ukrajina bi izgubila izlaz na Crno more pa je kristalno jasno koliko je strateški važno Ukrajincima da je zadrže. Izgubi li Odesu, Volodimiru Zelenskome ne bi ostala ni jedna veća luka i time bi Rusija mogla zadominirati sjevernom obalom Crnog mora. Nije zanemarivo ni da se grad nalazi tek 60-ak kilometara od Pridnjestrovlja, male separatističke samoproglašene ruske paradržavice u susjednoj Moldaviji.

Odešani su itekako svjesni toga da bi uskoro mogla početi odlučujuća bitka za grad, ali i budućnost Ukrajine. Gradonačelnik Genadij Truhanov zadnjih je dana upozoravao na činjenicu da Rusi raspoređuju razarače i ratne brodove te izrazio bojazan da će pokušati napasti Odesu s mora. No, Truhanov je najavio i da će to biti krvava i teška bitka u kojoj će se Ukrajinci boriti svim srcem kao i u ostatku zemlje.

Osim što je sigurnosno strateško mjesto, Odesa je oduvijek bila i kultno mjesto historije, literature i kulture. Riječ je o pomorskom gradu s toplom klimom i puno više primjesa francuskog i italijanskog nego ruskog arhitektonskog stila.

U literaturi je nezamisliva bez Isaka Babelja, autora ovdašnjih priča i 'Crvene konjice', ali i PuškinaGogoljaIljfa i PetrovaKonstantina Paustovskog...

Nekad je bila četvrti grad po veličini u cijelom ruskom carstvu, poslije Moskve, Sankt Peterburga i Varšave. U sovjetsko doba Ukrajinci su poduzeli niz koraka kako bi ojačali obranu Odese protiv amfibijskih iskrcavanja i drugih desantnih napada, a zadnju crtu pred ruskim agresorom činit će i poznate odeške katakombe. To su tuneli dugi preko 2500 kilometra koji su međusobno povezani u utrobi grada i prolaze sve do rubnih  područja. Nalaze se na tri dubine, od kojih je najdublja 60 metara ispod razine mora.

Novinari The Washington Posta razgovarali su sredinom marta s Odešanima koji su pripremali dijelove katakombi kako bi im poslužile kao skloništa od ruskih napada s mora, kopna i zraka.

Jedan od Odešana koji je sudjelovao u uređenju katakombi u skloništa kazao je američkim novinarima da ne postoji projektil koji bi mogao probiti nekoliko slojeva podzemnih tunela, piše Slobodna Dalmacija.