Sicilija

Ovaj gradić nudi novu rundu nevjerovatno jeftinih kuća, prošla dva puta su nestale u tren

Sicilijanski gradić Sambuca di Sicilia nakon vrlo uspješnih prodaja 2019. i 2021. priprema i novu licitaciju gradskih nekretnina.

Talijanski gradići već godinama polako nestaju i sad su počeli nuditi razne pogodnosti kako bi privukli nove stanovnike, na primjer, prodaja kuće za euro.

I iako se neki gradiću muče privući kupce, neki jednostavno imaju više kupaca od nekretnina ponuđenih na prodaju.

Sicilijanski gradić Sambuca di Sicilia nakon vrlo uspješnih prodaja 2019. i 2021. priprema i novu dražbu gradskih nekretnina, s time da će sad početna cijena po kući biti tri eura.

“Stranci doslovno hrle u grad nastojeći kupiti kuću”, rekao je novoizabrani gradonačelnik Giuseppe Cacioppo. Gradonačelnik također potiče potencijalne kupce da posjete ovo područje i provjere 12 ili više kuća koje će sada biti na prodaju.

“Trenutak je savršen jer je u Italiji trenutno mnogo turista i zainteresiranih kupaca, a i oni koji namjeravaju posjetiti državu u proljeće i ljeto mogu također razgledati nekretnine.”

Cacioppo također navodi da nekretnine sad dostupne su “statički i strukturalno stabilne”, ali zahtijevaju renovaciju.

Gradić Sambuca je postao međunarodno poznat 2019. kad je CNN objavio reportažu o prodaji 16 nekretnina po početnoj cijeni od eura. Dvije godine kasnije, gradić je licitirao nove nekretnine, ovaj puta po početnoj cijeni od dva eura po nekretnini.

Prva prodaja privukla je međunarodne kupce i u gradić i područje se slilo oko 20 miliona eura (prihodi pansiona, novih trgovina, prometi od ugovora s graditeljima, arhitektima, inženjerima i dizajnerima interijera).

Ono što je također znatno olakšalo prodaju gradskih nekretnina jest činjenica da je grad bio vlasnik prodavanih domova, dok u drugim raseljenim talijanskim gradićima, na primjer srednjovjekovnom selu Patrica, takve licitacije su vrlo složene jer grad ne uspijeva pronaći sve pravne nasljednike i riješiti imovinsko-pravne odnose.

Gradska vlast Sambuce preuzela je vlasništvo nad napuštenim gradskim kućama nakon zemljotresa u obližnjoj dolini Belice 1969. zbog kojeg su se brojni mjesni stanovnici raselili.

“Državna vlast nam je odobrila specifičan zakon koji nam je omogućio da preuzmemo vlasništvo nad napuštenim domovima i prodamo ih kako želimo bez posredovanja raznih državnih agencija”, izjavio je gradonačelnik. Ukratko, to im je omogućilo mnogo bržu prodaju jer lokalna uprava ne treba posredovati između vlasnika i kupaca.

Na budućoj licitaciji na prodaju će biti jedno-, dvo- ili trosobne kuće površine 50 do 80 četvornih metara sagrađene od zlatno-smećkastog kamena i jednog do tri kata.

Većina kuća ima i balkone sa željeznom ogradom i pogledom na popločene uličice i panoramske terase, ali i izvorna, zeleno obojena drvena vrata ukrašenih svodova i prozora.

Međutim, velika većina ih je ispunjena zaboravljenim stvarima i hrpama prašnjavog i polomljenog pokućstva i namještaja te zahtijeva opsežno renoviranje. Ovisno o zatečenom stanju, renovacija najčešće košta između početnih 30 000 eura za jednostavnu adaptaciju pa sve do 200 000 eura ako kupac želi kuću pretvoriti u luksuznu oazu za odmor.

Na prijašnjim licitacijama mnogo je kupaca kupilo više nekretnina u gradu, najčešće kuće pokraj kupljene i onda bi ih spojili u jednu veliko imanje.

Ono što je također specifično za Sambucu jest što je većina kupaca iz SAD-a i sad u gradiću postoji takozvana “Mala Amerika” gdje većina stanovnika govori engleski sa sicilijanskim naglaskom.

Uz to, Sambuca je prošle godine otvorila i uredske prostore namijenjene privlačenju digitalnih nomada kojima je ponudila besplatan smještaj i brzu Wi-Fi mrežu u uskim uličicama.