cern

Ovako bi mogao izgledati prvi uvid u budućnost

Veliki hadronski sudarač (LHC) radi upravo ono što mu ime sugeriše. Ubrzava protone i jone do brzina koje ljudi nikada ranije nisu postigli, omogućavajući im da istraže nove energetske nivoe u fizici čestica. Uskoro će proći kroz nadogradnje kako bi povećao broj sudara, ali neće moći dosegnuti veće energije.

Za to bi bio potreban veći akcelerator čestica, a CERN, gdje se LHC nalazi, upravo razmatra takav projekat.

Budući kružni sudarač (FCC) planiran je da bude više od tri puta duži od LHC-a, čiji je opseg 27 kilometara. Nedavno objavljena studija izvodljivosti analizirala je preko 100 scenarija za izgradnju ovog uređaja i zaključeno je da bi optimalna konfiguracija bila prsten sa 90,7 kilometara u opsegu. FCC bi bio postavljen na prosječnoj dubini od 200 metara, što je dvostruko dublje od LHC-a. Imao bi osam površinskih lokacija i četiri eksperimenta.

Položaj i raspored prstena proučeni su kako bi se maksimizirala naučna korist sudarača i minimizirao uticaj na teritoriju i lokalno stanovništvo. CERN i LHC protežu se kroz Švicarsku i Francusku, pa su predstavnici obje zemlje, na različitim administrativnim nivoima, učestvovali u studiji izvodljivosti.

Sada se pripremaju procesi konsultacija s javnošću kako bi se razgovaralo o ovom prijedlogu. FCC je dizajniran tako da minimizira troškove izgradnje i uticaj na regiju, a ujedno bude što održiviji – od početka do njegovog budućeg uklanjanja. Planirano je da bude primjer održive istraživačke infrastrukture, koja bi mogla direktno koristiti ljudima koji žive u njegovoj blizini. Primjer za to je nadogradnja LHC-a, čiji će se višak toplote koristiti za zagrijavanje vode u lokalnim selima.

Troškovi projekta procijenjeni su na 15 milijardi švicarskih franaka (oko 17,5 milijardi dolara), a većina finansiranja, kao i kod LHC-a, dolazit će iz godišnjeg budžeta CERN-a. Ova suma pokriva sve faze izgradnje i bit će raspoređena na 12 godina.

Prema trenutnim planovima, izgradnja bi trebala početi tokom 2030-ih, kako bi prva faza bila spremna za sudare između elektrona i njihovih antimaterijskih pandana, pozitrona. FCC bi potom mogao biti nadograđen na sudarač proton-proton, slično LHC-u, ali tek 2070-ih. Očekuje se da bi akcelerator mogao raditi sve do 2100. godine.

CERN će u novembru održati poseban sastanak posvećen FCC-u, ali se konačna odluka o njegovoj izgradnji ne očekuje prije 2028. godine.