Jedan od najpoznatijih vozova u svijetu nakon 41 godine više neće polaziti iz Londona jer je operater modernog Orient Expressa zbog Brexita odlučio ukinuti britanski dio rute. Putovanje Orient Expressom počinjalo je u Londonu, ali to više neće biti slučaj.
Luksuzni je voz kroz Britaniju vozio između Londona i Dovera, potom su putnici presjedali u autobuse i trajektom se prevozili preko La Manchea do Calaisa u Francuskoj, gdje se vožnja nastavljala prema Parizu i dalje prema Istanbulu.
Putovanje kroz Veliku Britaniju trajalo je oko tri sata.
Luksuzni hotel na točkovima, koji je spisateljicu kriminalističkih romana Agathu Christie nadahnuo da napiše svoj slavni roman Ubistvo u Orient Expressu, od kraja 19. stoljeća povezuje Pariz s Istanbulom.
Tokom godina rute su se mijenjale, a jedna od najpopularnijih bila je upravo spomenuta, od Pariza do Istanbula, te ona koja je povezivala London i Veneciju.
Orient Express je bio i ostao poznat po luksuzu i eleganciji. Unutrašnjost vlaka dizajnirali su vrhunski dizajneri, a prostor je izrađen od skupocjenih materijala, poput orahova drveta, kristala i zlata. Putnici mogu uživati vrhunskoj hrani i piću te u raznim uslugama, poput onih krojača i frizera.
Prva vožnja realizirana je 1883. godine, a njime su putovale brojne poznate ličnosti, poput Winstona Churchilla, Agathe Christie i Ernesta Hemingwaya. Prolazio je kroz brojne evropske države, a putovanja su se razlikovala po ruti, trajanju i luksuzu.
S vremenom se naziv Orient Express počeo koristiti za vozove različitih operatera i ruta, a od 1980-ih putnici su svoje putovanje mogli započeti u Londonu i nastaviti do odredišta poput Venecije. Cijene apartmana u spavaćim kolima i luksuzna restoranska ponuda stoje i po više tisuća funti po putniku.
No iz uprave Venice Simplon-Orient-Expressa kažu da će odsad nastojati izbjeći kašnjenja i održati kvalitetu željezničkih veza usred stanja na britanskim granicama nakon Brexita.
"Prilagođavamo poslovanje u 2024., a prije pojačanih putničkih i graničnih kontrola", rekao je za Observer glasnogovornik željezničkog operatera Belmond, koji upravlja Venice Simplon-Orient-Expressom.
"Želimo izbjeći rizik od prekida putovanja kako bismo svojim gostima i klijentima nastavili pružati najviši nivo usluge. No, s obzirom na to da nakon Brexita postoje dodatne kontrole putovnica, prometne gužve u trajektnoj luci Dover često traju satima, osobito u praznično vrijeme."
Situacija bi se mogla dodatno pogoršati jer će zbog uvođenja tzv. evropskog sistema putnih informacija i autorizacija ubuduće biti još više provjera. Čak će i posjetitelji koji su dosad bili izuzeti od zahtjeva za vizom morati podnijeti zahtjev i pokazati biometrijske podatke poput otiska prstiju.
To bi se odnosilo i na putnike koji su nakon prve dionice voza kroz Britaniju dosad presjedali u autobus za prelazak preko La Manchea. Stoga je aktuelni operater odlučio ukinuti britansku rutu.