analiza

Ove je sada definitivno Trumpov svijet. Tri prva poteza će otkriti u kojem pravcu će taj svijet ići

Foto: X

Matthew Kaminski je glavni urednik, koji redovno piše za časopis Politico o američkim i globalnim pitanjima. Kaže da je prije osam godina, na postizbornom doručku priređenom u uredima Politica u Bruxellesu, gledao Donalda Trumpa kako po prvi put odnosi pobjedu na predsjedničkim izborima sa šokiranim evropskim zakonodavcima i kreatorima politike.

Reakcije u svjetskim prijestolnicama ove srijede ujutro bile su vrlo različite. Kod mnogih tjeskoba, kod nekih likovanje. Ali ne šok. Svijet ima iskustva s Trumpom u uredu. Isti ti ljudi iz briselske stranke 2016. mjesecima su se pripremali za moguću restauraciju.

Očigledna slabost

Ima još nešto što je drugačije i neočekivanije. Jedna od uočenih slabosti Amerike je "polarizirana" i "disfunkcionalna" politika. Nisam čuo te riječi otkad su izbori raspisani prijevremeno za Trumpa. Način njegove pobjede - ugodan zahvat swing država, glasovi javnosti i ono što bi moglo biti većina u oba doma Kongresa - kastrira optužbu da usprkos svim ogromnim prednostima Amerike nad bilo kojim drugim suparnikom, ono što nas osuđuje da budemo blijedi div je naša neuredna unutrašnja politika.

Ovi izbori razjašnjavaju. Trump će za razliku od 2016. voditi jedinstvenu stranku, a najvjerovatnije i jedinstvenu vladu. Možete to nazvati mnogim stvarima, ali to za sada nije recept za disfunkciju ili znak iscrpljujuće polarizacije. Trump ima mandat. Neće se sporiti oko svoje pobjede kao što je morao s ruskom istragom. Ima mnogo druge prtljage, uključujući neke pravne probleme i 78 godina navika. Ali Trump je daleko jača figura od verzije '16 kada su mu republikanski mandarini bili nepovjerljivi, a demokrate ga prezirali jer je preuzeo Bijelu kuću. Jači kod kuće, a posljedično i u inozemstvu.

Ovaj politički povratak daje Trumpu vjerodostojnost i slobodu na svjetskoj pozornici koju nije imao 2017. To ne znači da će biti više "predsjednički", ne prema konvencionalnim standardima. "Nepredvidiv", nazvao je poljski premijer Donald Tusk ove sedmice Trumpa. To ne mora nužno značiti znači da će SAD sigurno biti jači. Trumpov izolacionizam, njegova želja za Vladimirom Putinom i trgovinski protekcionizam su crvene zastavice sada već dugog javnog života.

Ali, Trump ima sposobnost oblikovati svijet kao što prije nije. Ovo je zastrašujuće ili uzbudljivo, ovisno o tome hoće li Trump odlučiti stupiti u kontakt sa svijetom ili se povući. “Truga i očaj” raspoloženje je u većem dijelu Evrope, prema bivšem švedskom premijeru i zaštitnom licu evropskog establišmenta Carlu Bildtu. U Free Pressu, britanski ekonomski historičar i kolumnist Niall Ferguson uočava potencijal Trumpa da bude moćna prisutnost na globalnoj pozornici, videći "liniju kontinuiteta" od Reagana do Trumpa koji može dovesti slobodne do pobjede u "hladnom ratu" II”

Svijet je kompliciraniji i opasniji od onoga koji je Trump ostavio za sobom kao predsjednik 2021. U ovom Hladnom ratu, SAD se suočava s osnaženom osovinom autoritaraca predvođenih Kinom, kojoj se pridružuje Rusija u ratu u Evropi, Iran u ratu u Srednjem Istočne i Sjeverne Koreje. Ova grupa okupila se prošlog mjeseca u Kazanu, u Rusiji, s drugima poput Južne Afrike i članice NATO-a Turske na nekoj vrsti samita paralelnog neameričkog svijeta.

Američki saveznici u Aziji i Evropi traže vodstvo od Washingtona. Hoće li ih Trump iznenaditi? To ovisi o tome radi li se više o "Make America Great Again", da upotrijebimo nekoliko drugih slogana koje Trumpisti vole, "America First" (u smislu izolacionističkog oca Coughlina iz 1930-ih) ili "Peace Through Strength" (još uvijek nepogrešivo Ronnie). Njegov izbor.

Tri rana testa će nam reći. Koga Trump postavlja na koja mjesta? Šta radi u Ukrajini? I koliko daleko ide u ograničavanju svjetske trgovine?

Trumpove opcije za njegov tim obuhvataju orbitu. Iskusni profesionalci, bivši savjetnik NSC-a Robert O'Brien i senator Floride Marco Rubio žele da Amerika bude angažirana u svijetu. Brian Hook, imenovan da voditi tranziciju u State Departmentu, dolazi iz te klase. Ric Grenell, bivši ambasador u Njemačkoj za kojeg se predviđa da će biti na vrhunskom položaju, hvalisavac je koji se ugleda na Trumpa. Novoizabrani potpredsjednik JD Vance je izolacionističko krilo. Ima i priličan broj prevaranata.

“Ako Trump dovede Johnnyja McEnteeja ili Kasha Patela,” rekao je jedan ambasador, prijatelj Trumpa misleći na dvojicu iz te klase, “svi smo sjebani.”

Ukrajina će biti lakmus test američke vojne i diplomatske moći. Svakako za Evropu. Ali, Ukrajina je bila na prvom mjestu u Aziji. Kada gledaju šta Amerika radi u Ukrajini, vide to kroz prizmu onoga što bi mogla učiniti da odvrati Kinu u istočnoj i jugoistočnoj Aziji. Kada Evropljani pogledaju, brinu se koliko će SAD biti predane NATO-u i stabilnosti na njihovom istočnom krilu s Rusijom. I jedni i drugi žele jasnoću. Tokom kampanje Trump je okrivio Volodimira Zelenskog za početak rata i odbio reći da želi pobjedu Ukrajine. Kaže da želi završiti s tim prvog dana. Nadajmo se da neće. Ovo bi trebalo biti lako za Trumpa i njegove savjetnike: sve što Putinu daje pobjedu daje Kini pobjedu, slabeći Evropu i SAD. To nije recept za veličinu ili snagu.

Najmanje izgledan scenarij

Bilo je teško propustiti kimanje Reaganu od strane vođa koji se mole da odabere put Gippera. Ukrajinski predsjednik Zelenskij, mudro savjetovan u ovom slučaju, stavio je "mir kroz snagu" u svom tvitu čestitke za Trumpa. Mike Johnson, predsjedavajući Zastupničkog doma koji je ovog proljeća potpisao paket pomoći Ukrajini vrijedan 60 milijardi dolara, izbacio je tu frazu s pozornice u Mar-a-Lagu u utorak navečer. Novi šef NATO-a Mark Rutte prvi je put pohvalio Trumpovo "snažno" vodstvo. Da ne bude nadmašen u apeliranju na muževnost, Vladimir Putin je u četvrtak pohvalio Trumpa jer je postupio "hrabro kao muškarac" nakon što mu je metak ubice okrznuo uho.

Konačno trgovina, test američkog globalnog ekonomskog vodstva. Trump nije uzoran učenik. Pojačao je svoja obećanja o “lijepim” carinama (20! 50! 100 posto!). Ali on je tip za nekretnine: pokušat će vam prodati stan vrijedan milion dolara tako što će ga ponuditi za 10 miliona dolara. Hoće li riskirati i baciti globalnu ekonomiju u recesiju i potaknuti inflaciju provedbom tih carina? Alternativa dolazi iz njegovog prvog mandata. Tada je brbljao, ali je ponovo pregovarao o sporazumu o slobodnoj trgovini Kanade, Meksika i SAD. Nije bilo šanse da Trump ili Harris podrže sklapanje novih regionalnih trgovinskih sporazuma. Postoji verzija Trumpa koja štiti američku i globalnu ekonomiju čak i dok Washington ekonomski čvršće zateže Kinu kroz trgovinska ograničenja.

U nadolazećim mjesecima Trump će se sa svijetom nositi s pozicije snage. Scenarij koji je najteže zamisliti je da se Trump i Amerika povuku iz svijeta. Ako išta znamo o njemu to je da želi biti u centru pažnje.