Artritis može uzrokovati velike probleme u svakodnevnom životu, poput bolova, upale, ukočenosti zglobova pa čak i otežanog kretanja. Iako za njega nema lijeka, postoje načini da se smanji bol i ublaže drugi simptomi. Kao što je to slučaj i s mnogim drugim bolestima, odgovarajuća prehrana i oprez pri odabiru namirnica jedan je od načina da si oboljeli od artritisa pomognu. Prema američkom Udruženju za artritis, mediteranska prehrana je najbolji način za držanje simptoma pod kontrolom. Iako to nije „čudotvoran lijek”, može se reći da je to ultimativna prehrana za artritis. - Ne postoji neka čudotvorna prehrana za artritis, no mnoge namirnice mogu pomoći u smanjenju upale, ublažavanju boli u zglobovima i smanjenju ostalih simptoma. Za početak, prehrana bogata cjelovitim namirnicama, uključujući voće, povrće, ribu, orašaste plodove i mahunarke te s malim udjelom prerađene hrane i zasićenih masti, ne samo da je odlična za zdravlje općenito, već može pomoći u kontroliranju ove neugodne hronične bolesti.
Mediteranska prehrana je inače poznata po svojim protuupalnim svojstvima i učinkovitoj zaštiti od mnogih bolesti, a studije su pokazale da može sniziti krvni pritisak, pomoći u zaštiti od hroničnih bolesti, od raka do moždanog udara, pomoći kod artritisa zbog smanjenja upale u tijelu, kao i da djeluje pozitivno na zglobove i srce te pomaže u mršanju, što također doprinosi smanjenju boli u zglobovima - navode stručnjaci iz američkog Udruženja za artritis. Kako biste izvukli maksimum od mediteranske prehrane, pobrinite se da unosite što više sljedećih 6 namirnica.
Riba
Masna riba obiluje protuupalnim omega 3 masnim kiselinama, a za takav učinak najbolje vrste ribe su losos, tuna, inćuni, srdele, haringa i neke druge ribe iz hladnih mora. Preporučeno je konzumiranje 80 do 120 grama ribe dva puta sedmično, no ako niste ljubitelj ribe, od pomoći mogu biti i suplementi s riblji uljem.
Orašasti plodovi i sjemenke
Stručnjaci savjetuju konzumaciju šake orašastih plodova dnevno, a među vrstama koje imaju najviše dobrobiti za zdravlje ističu se obični orasi, pistacije i bademi. Jedno je istraživanje pokazalo da su tokom 15-godišnjeg perioda, žene i muškarci koji su konzumirali najviše orašastih plodova imali čak 51 posto niži rizik za smrt uslijed neke upalne bolesti (poput reumatoidnog artritisa) u usporedbi s onima koji su jeli najmanje orašastih plodova.
Voće i povrće
Poznato je da smjernice preporučuju pet obroka voća i povrća dnevno, no stručnjaci iz američkog Udruženja za artritis tvrde da bismo trebali težiti prema devet ili čak i više porcija voća i povrća dnevno. - Voće i povrće krcato je antioksidansima, a te moćne hemikalije djeluju kao prirodan odbrambeni sistem tijela te pomažu u neutraliziranju nestabilnih molekula koje se nazivaju slobodni radikali i koje oštećuju stanice. Istraživanja su pokazala da antocijanini iz trešanja i drugog crvenog i ljubičastog voća, poput jagoda, kupina, malina i borovnica, imaju protuupalni učinak. Osim toga, voće i povrće bogato vitaminima C i K vrlo je korisno za ublažavanje artritične boli.
Maslinovo ulje
Prema Udruženju za artritis, maslinovo ulje obiluje zdravim mastima, kao i oleokantalom, koji ima slično djelovanje kao nesteroidni protuupalni lijekovi. Ako ikako možete konzumirajte 2 do 3 supene žlice maslinovog ulja dnevno, savjetuju stručnjaci.
Mahunarke
Mahunarke su bogate vlaknima i fitonutrijentima koji pomažu u smanjenju upalnog faktora CRP, indikatora upale koji je prisutan u krvi. Stručnjaci preporučuju konzumaciju crvenog graha i pinto graha.
Cjelovite žitarice
Tu možemo spomenuti integralno pšenično brašno, zobenu kašu bulgur i kvinoju. - Cjelovite žitarice sadrže obilje vlakana koja pružaju osjećaj sitosti, a to pomaže u održavanju poželjne tjelesne težine. Neke su studije pokazale da vlakna i namirnice bogate vlaknima mogu sniziti razinu upalnog markera CRP.