Dobra vijest je da se jetra sama oporavlja i da može nadomjestiti oštećene ćelije do određene tačke.
Nažalost, kad je jetra toliko oštećena, više se ne može oporaviti. Stoga je važno da što bolje brinete o vašoj jetri, a ovo su štetne aktivnosti, navike i druge stvari koje oštećuju jetru i koje bi trebali izbjegavati:
- Alkohol
Mnogo je razloga zbog kojih ne biste trebali biti alkoholičar, uključujući činjenicu da bilo koje piće s alkoholom može oštetiti jetru. Svakodnevno konzumiranje alkohola može izazvati masnu bolest jetre, kao i upalu i ožiljke (cirozu).
- Pretilost
Pretilost znači da imate previše masnoće u tijelu. Masnoća se nakuplja u jetri, a tako i nastaje masna jetra. Pretilost može biti gora od alkohola jer ne dovodi samo do ciroze i zatajenja jetre, već i do drugih bolesti, uključujući dijabetes i bolesti srca.
- Dijabetes
Dijabetes povećava učestalost bolesti jetre i do 50%. Krivac je inzulinska rezistencija. Kad krv ima vrlo visok nivo inzulina, to uzrokuje debljanje u trbuhu i stoga jetra interno pohranjuje masnoću i ovo dovodi do masne jetre.
- Previše soli
Hrana bogata soli može izazvati masnu bolest jetre jer se u tijelu nakuplja tekućinu što je poznato kao zadržavanje vode. Jetra tada nabubri. Svakako smanjite unos prerađene hrane kako biste smanjili unos soli u tijelo.
- Pušenje
Pušenje zapravo nema direktan učinak na jetru, ali štetne hemikalije koje se nalaze u cigaretama mogu povećati oksidaciju u ćelijama. Ova vrsta stresa doseže jetru, uzrokujući oštećenja koja se ne mogu ispraviti.
Ovo su stvari za koje ste vjerovatno mislili da su bezopasne, ali zapravo ubijaju jetru:
- Konzumiranje previše šećera
- Uzimanje previše lijekova, uključujući biljne dodatke i vitamin A
- Konzumiranje previše bezalkoholnih pića
- Preskakanje doručka
- Nedostatak sna ili buđenje prekasno ujutro
- Konzumiranje sirove hrane
Usvojite zdrav način života i dobre prehrambene navike kako biste svoju jetru održali u dobroj formi, prenosi Steth News.