Hrana bogata probioticima, poput jogurta i fermentisane hrane, poznata je po svojim blagotvornim učincima na zdravlje crijeva, ali takođe nudi i druge prednosti.
Redovno uključivanje takvih namirnica u prehranu može imati pozitivne učinke na pamćenje, raspoloženje i zdravlje srca, posebno za osobe starije od 50 godina.
Probiotici podržavaju funkciju mozga poboljšanjem veze između creva i mozga, pomažu u balansiranju hormona koji regulišu raspoloženje i pridonose zdravlju srca smanjenjem holesterola i upale.
Postoje tri takve namirnice koje bi mogle da doprinesu zdravlju crijeva i srca.
1. Kefir
Kefir sadrži mnoge probiotska jedinjenja koji poboljšavaju kognitivne funkcije i cjelokupno zdravlje.
"Raznoliki probiotski sojevi i bioaktivna jedinjenja u kefiru poboljšavaju zdravlje crijeva i povezani su sa boljom kognitivnom funkcijom i zaštitom od kognitivnog pada. Redovna konzumacija kefira podržava zdravu crevnu mikrobiotu, koja igra ključnu ulogu u stabilizovanju raspoloženja i smanjenju simptoma anksioznosti i depresije.
Kefir može pridonijeti sniženju krvnog pritiska i poboljšanju nivoa holesterola, što koristi zdravlju srca", rekao je doktor specijalizovan za holističku medicinu, dr Sam Sing za SheFinds.
Dijetetičarka Samanta Kaseti dodaje: "Jedna studija pokazala je da konzumacija šest porcija fermentisanih namirnica, kao što je kefir, dnevno vodi do bolje raznolike mikrobiote i smanjenja markera upale. Ti faktori mogu smanjiti rizik od brojnih stanja, uključujući autoimune bolesti, dijabetes tipa 2, srčane bolesti i poremećaje raspoloženja, poput depresije i anksioznosti."
2. Kiseli kupus
Probiotici u kiselom kupusu podržavaju zdravlje crijeva, što je važno i za zdravlje mozga.
"Kiseli kupus, sa svojim probiotskim sadržajem, moćna je fermentisana namirnica koju preporučujem za održavanje zdravlja crijeva. Zdrava crijeva, koja podržavaju probiotici u kiselom kupusu, mogu pozitivno da utiču na kognitivne funkcije i pamćenje smanjujući upalu i oksidativni stres. Probiotici u kiselom kupusu takođe poboljšavaju vezu između creva i mozga, što pomaže u upravljanju raspoloženjem te smanjenju anksioznosti i depresije", ističe dr Sing.
3. Fermentisani krastavci
Probiotici u fermentisanim krastavcima podstiču zdravu crijevnu mikrobiotu što može pomoći u smanjenju upale i oksidativnog stresa te potencijalno podržavati bolje pamćenje i kognitivne funkcije. Osim toga, poboljšanjem zdravlja creva, ovi probiotici mogu uticati na proizvodnju neurotransmitera koji regulišu raspoloženje, čime pomažu u stabilizovanju raspoloženja i smanjenju stresa.