drastičan rast cijena

Ovi gradovi su toliko skupi da u njima postaje nemoguće živjeti

Drastičan rast cijena nekretnina u posljednje dvije decenije u mnogim svjetskim zemljama, ne samo u Sjedinjenim Američkim Državama, znači da je postalo mnogo teže kupiti dom.

Međutim, novi izvještaj sumira osjećaje mnogih potencijalnih kupaca nekretnina, stvarajući kategoriju koja označava neke velike svjetske gradove kao "nemoguće nedostupne".

Dominiraju gradovi u SAD

Američki gradovi na zapadnoj obali i Havajima zauzeli su pet od deset najnepovoljnijih mjesta, prema godišnjem izvještaju o dostupnosti stambenog prostora na međunarodnom nivou, koje prati cijene nekretnina već 20 godina, navodi CNN.

Možda nije iznenađujuće da su najskuplji američki gradovi za kupovinu nekretnine nalaze u Kaliforniji, gdje su San Jose, Los Angeles, San Francisco i San Diego ušli u top 10.

Havajski glavni grad Honolulu također se spominje na šestom mjestu među 94 glavna tržišta u osam zemalja.

Australija je jedina zemlja osim SAD koja dominira popisom "nemoguće dostupnog". Predvode ga Sydney i južni gradovi Melbourne i Adelaide.

Međutim, na vrhu globalne ljestvice je Hong Kong, kompaktno azijsko finansijsko središte poznato po svojim malim stanovima i vrtoglavim najamninama.

Redovni član na tabelama najskupljih, Hong Kong, ima najnižu stopu vlasništva nad kućama od svih gradova obuhvaćenih istraživanjem, od samo 51 posto, u poređenju sa svojim azijskim konkurentom Singapurom, gdje vlasništvo nad kućama premašuje 89%, zahvaljujući desetljećima dugoj predanosti vlade u segment javnih stanova.

Hong Kong je možda najnepovoljniji grad na svijetu, ali potencijalni kupci mogli bi biti ohrabreni da znaju da nije tako nedostupan kao što je nekad bio.

Cijene kuća pale su tokom pandemije 2020., kada je vlada zatvorila granice i nametnula politiku nulte zaraze koronavirusom, povrh novih zakona o nacionalnoj sigurnosti koji su imali jeziv učinak na grad.

Rad od kuće

Izvještaj mjeri dostupnost korištenjem omjera cijene i prihoda, odnosno prosječne cijene nekretnine podijeljene s prosječnim bruto prihodom domaćinstva.

Povezuje se i porast rada od kuće tokom pandemije s "šokantnom potražnjom" za domove izvan gradskih središta, koje imaju više vanjskog prostora.

Za skok cijena nekretnina se krivi i politika korištenja zemljišta, uključujući "urbano ograničavanje", vrstu planiranja osmišljenu da zaustavi širenje urbanih područja.

“Srednja klasa je pod udarom prvenstveno zbog eskalacije cijena zemljišta.

Budući da je zemljište racionirano u nastojanju da se obuzda širenje gradova, višak potražnje nad ponudom podigao je cijene”, navodi se u izvještaju.

Cijene su još više porasle jer su investitori uskočili na tržište kako bi zaradili.

I kanadski Vancouver i Toronto našli su se na popisu gradova koji su "nemoguće dostupni".

Izvještaj također identificira najpovoljnije gradove od 94 analizirana širom svijeta.

To su Pittsburgh, Rochester i Saint Louis u SAD, Edmonton i Calgary u Kanadi, Blackpool, Lancashire i Glasgow u Velikoj Britaniji te Perth i Brisbane u Australiji.

Izvještaj su sastavili istraživači iz Centra za demografiju i politiku na Univerzitetu Chapman u Kaliforniji i Frontier Center for Public Policy, nezavisnog instituta za javnu politiku u Kanadi.

Top 10 najskupljih gradova

Hong Kong

Sydney

Vancouver

San Jose

Los Angeles

Honolulu

Melbourne

San Francisco/Adelaide

San Diego

Toronto